Trwa ładowanie...
d23jmef

Europol ostrzega: setki potencjalnych terrorystów w Europie

• Europol szacuje liczbę potencjalnych islamskich terrorystów przebywających na terytorium Europy na kilkaset osób
• Niepokojące dane podaje niemiecki dziennik "Neue Osnabruecker Zeitung"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Europol ostrzega: setki potencjalnych terrorystów w Europie
(AFP, Fot: OLI SCARFF)
d23jmef

Zagrożenie dla bezpieczeństwa stanowią obywatele krajów Unii Europejskiej o radykalnych poglądach, którzy walczyli w Syrii bądź Iraku po stronie Państwa Islamskiego (IS), a obecnie powrócili do Europy - poinformował Europejski Urząd Policji odpowiadając na zapytanie redakcji "Neue Osnabruecker Zeitung".

Według Europolu IS nie wykorzystuje systematycznie strumienia uchodźców napływających z Bliskiego Wschodu do Europy do przemycenia własnych bojowników. "Nie dysponujemy konkretnymi dowodami na poparcie tej tezy" - powiedział rzecznik Europolu. Członkowie grup terrorystycznych lub powracający zagraniczni bojownicy przekraczają z reguły granicę z prawdziwymi lub podrobionymi paszportami i raczej nie korzystają z usług przemytników ludzi szmuglujących uchodźców - twierdzi Europol.

Europol szacuje liczbę tzw. foreign fighters, czyli dżihadystów z UE walczących w Syrii i Iraku, na około 5000. Jedna trzecia z nich - od 1500 do 1800 - wróciła do Europy. Wielu z nich nie ma zamiaru ani potencjału, by dokonywać terrorystycznych zamachów - twierdzi Europol. Są jednak wśród nich setki potencjalnych terrorystów, którzy stanowią zagrożenie - powiedział rzecznik Europolu "Neue Osnabruecker Zeitung".

Zadaniem władz w poszczególnych krajach jest podejmowanie przeciwko nim działań.

d23jmef

Podziel się opinią

Share

d23jmef

d23jmef
Więcej tematów