Trwa ładowanie...
d4g8l5w
Dziś żegnamy lato i witamy astronomiczną jesień

Dziś żegnamy lato i witamy astronomiczną jesień

Dziś wypada pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Jutro przywitamy jesień kalendarzową. Odtąd dni stają się krótsze, a noce dłuższe.
Share
d4g8l5w

Astronomiczne pory roku nie muszą pokrywać się z kalendarzowymi, za to według kalendarza pory roku zaczynają się zawsze tego samego dnia.

Dziś Słońce przejdzie w punkt Wagi i nastąpi równonoc jesienna. Odtąd to biegun południowy będzie bliżej Słońca i to on będzie lepiej oświetlany. Równonoc przypada dokładnie o godzinie 16:21.

d4g8l5w

Oprócz kalendarzowej i astronomicznej, można wyróżnić jeszcze kilka rodzajów jesieni m.in. fenologiczną i termiczną. Fenologiczna wiąże się ze zmianami w przyrodzie, które widzimy. Są to inne kolory liści czy też dojrzewanie owoców.

Jesień meteorologiczna trwa już od dawna, zaczęła się 1 września i potrwa do 30 listopada. W tym okresie zauważamy coraz większe dobowe wahania temperatury, odczuwamy zimniejsze masy powietrza zwłaszcza rano i w nocy. W tym roku było jednak inaczej - lato nie chciało odejść i jeszcze we wrześniu cieszyliśmy się upałami. Zapowiada się jednak na to, że jesień zagości już u nas na dobre.

d4g8l5w

Podziel się opinią

Share
d4g8l5w
d4g8l5w
Więcej tematów