Dzień przed nami
Kraj
W Warszawie odbędzie się w piątek seminarium na temat nowej roli Euroatlantyckiej Rady Partnerstwa w zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu. Do warszawskiego hotelu Sheraton przyjedzie ponad 100 delegatów reprezentujących NATO i państwa wchodzące w skład Rady Partnerstwa. Uczestnicy spotkania omówią między innymi problematykę nowych zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego i metody przeciwdziałania tym zagrożeniom. Przedyskutują też możliwość rozszerzenia współpracy w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Szef polskiej misji w kwaterze NATO w Brukseli Robert Kupiecki powiedział, że to organizowane przez MSZ spotkanie będzie kontynuacją Warszawskiej Konferencji na temat Zwalczania Terroryzmu, którą w zeszłym roku zorganizował prezydent Aleksander Kwaśniewski.
W piątek ze Świnoujścia wypłyną do Norwegii trzy polskie okręty, które wezmą udział w sojuszniczych ćwiczeniach strategicznych z udziałem wojsk pod kryptonimem Strong Resolve 2002. Ćwiczenia te, prowadzone co cztery lata, są jednym z najważniejszych cyklicznych przedsięwzięć NATO. Od 1998 roku mogą brać w nich udział również państwa partnerskie Sojuszu. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności Sojuszu do prowadzenia jednocześnie dwóch operacji w oparciu o Koncepcję Wielonarodowego Połączonego Zgrupowania Operacyjnego. Dowódcy sprawdzą również skuteczność dowodzenia NATO oraz stopień integracji i zdolności sił nowych członków Sojuszu do realizacji koalicyjnych operacji połączonych. Manewry Strong Resolve 2002 potrwają dwa tygodnie, od 1 do 15 marca.
W piątek w Toruniu odbędzie się finał ósmych halowych indywidualnych mistrzostw Polski w sporcie pożarniczym. Pierwszy etap zawodów rozegrał się w czwartek w Grudziądzu. 92 strażaków nie tylko z Polski, ale i z Rosji, Białorusi, Czech i Słowacji będzie między innymi pokonywało trzypiętrową ścianę. Będą musieli przebiec 80 metrów na czas niosąc strażacką drabinę, a następnie wspinać się przy pomocy tej drabiny na kolejne piętra. Mistrzami świata w tej dyscyplinie są Rosjanie, ale w czwartek w biegu z przeszkodami niepokonany był torunianin Radosław Wawrzyniak. Tak jak i inni zawodnicy na co dzień jest on czynnym strażakiem.
22 lutego brać harcerska na całym świecie obchodzi Dzień Myśli Braterskiej - symbol braterstwa i przyjaźni. W tym dniu skauci i harcerze na wszystkich kontynentach spotykają się na specjalnych zbiórkach, składają sobie życzenia, organizują spotkania przy kominku.
W czwartek mija 10. rocznica śmierci Tadeusz Łomnickiego. Wybitny aktor zmarł na deskach Teatru Nowego w Poznaniu podczas próby "Króla Leara", na tydzień przed planowaną premierą spektaklu. Łomnicki był wielką osobowością polskiego teatru i filmu. Zdaniem Jerzego Koeniga, krytyka teatralnego, nie ma takiego aktora jak Łomnicki - jego miejsce na scenie zawsze pozostanie wolne. Reżyser Erwin Axer wspomina, że Tadeusz Łomnicki zachwycał i szokował reżyserów, tryskał oryginalnymi pomysłami. Honorowy patronat nad obchodami 10. rocznicy śmierci Tadeusza Łomnickiego objął prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Świat
Sekretarz generalny NATO George Robertson rozpoczyna w piątek rano jednodniową wizytę w Wilnie. Zapozna się on ze stanem przygotowań Litwy do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim. George Robertson spotka się z prezydentem Valdasem Adamkusem, marszałkiem Sejmu Arturasem Paulauskasem, premierem Algirdasem Brazauskasem, ministrami spraw zagranicznych i obrony oraz z parlamentarzystami. Litewscy politycy przedstawią sekretarzowi generalnemu przebieg procesu dostosowawczego do wymagań Sojuszu.
W Moskwie w piątek protestować będą przedstawiciele Związku Prawosławnych Obywateli przeciwko ekspansji katolicyzmu. Rano rozpocznie się demonstracja przed siedzibą nuncjusza apostolskiego w Moskwie arcybiskupa Georga Zura. To początek kampanii w obronie wiary prawosławnej - powiedział przewodniczący związku Walentin Lebiediew. Jego zdaniem Związek Prawosławnych Obywateli będzie wszelkimi legalnym metodami zwalczał ekspansję katolicyzmu w Rosji. Jej ostatnim przykładem ma być utworzenie diecezji. (iza)