Trwa ładowanie...

Dzień Nauczyciela 2021. Czy to święto obchodzone jest w innych krajach?

W Polsce Dzień Nauczyciela jest bardzo znanym świętem. Tego dnia świętuje nie tylko grono pedegogiczne przedszkola, szkoły, czy uczelnia, ale także osoby pracujące w tych instytucjach oraz uczniowie. Czy Dzień Nauczyciela obchodzony jest zagranicą? Przygotowaliśmy kilka ciekawostek dotyczących tego dnia.

Share
Dzień Nauczyciela w Chinach Dzień Nauczyciela w Chinach Źródło: Pixabay, fot: LeeJeongSoo
d2ggdr4

W czwartek 14 października świętować będziemy Dzień Nauczyciela 2021. To święto w Polsce znane jest też jako Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto oświaty oraz szkolnictwa wyższego.

Dzień Nauczyciela 2021. Jaka jest historia tego święta w Polsce?

W naszym kraju obchodzone jest ono w ramach upamiętnienia rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, podczas sejmu rozbiorowego.

Data ta na stałe wpisała się w kalendarz. Dzień nauczyciela obchodzony jest co roku 14 października. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy, jednak w wielu szkołach w kraju tego dnia odbywają się uroczyste apele, akademie a w niektórych zajęcia lekcyjne są nawet skrócone.

d2ggdr4

Dzień Nauczyciela 2021. Czy obchodzony jest w innych krajach na świecie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy Dzień Nauczyciela obchodzony jest też w innych krajach na świecie. Udało nam się znaleźć trochę ciekawostek w tym temacie.

Spór w studiu. Minister Czarnek zarzucił dziennikarzowi "manipulację"

  • Dzień Nauczyciela w Argentynie - obchodzony jest 11 września, w dzień śmierci pierwszego cywilnego prezydenta tego kraju, czyli Dominga Faustina Sarmiento. W latach jego panowania liczba szkół wzrosła dwukrotnie, a system edukacji był jednym z najlepszych w Ameryce Południowej. Obecnie Dzień Nauczyciela celebruje się tam nawet przez kilka dni.
  • Dzień Nauczyciela w Tajlandii - to Wai Kru i wypada ono 16 stycznia. Obchodzony jest on bardzo hucznie. Tego dnia odbywa się wiele ceremonii, które podkreślają jak ważną rolę pełnią pedagodzy.
  • Dzień Nauczyciela w Chinach - zapisany jest w kalendarzu 10 września. Nauczyciele mają wtedy pół dnia wolnego, a uczniowie obdarowują ich kwiatami.
  • Dzień Nauczyciela w Finlandii - oficjalnie takiego święta tam nie ma, jednak młodzież nieoficjalnie zawsze 9 kwietnia dziękuje pedagogom.
  • Dzień Nauczyciela na Litwie - świętuje się 5 października. Jest to dzień wolny. Ciekawe jest też to, że 14 października celebruje się je drugi raz, a wszystko przez Polaków, którzy na terenie Litwy mieszkają.
  • Dzień Nauczyciela w Hiszpanii - obchodzony jest 30 września. Tego dnia organizuje się imprezy, w które zaangażowane są też szkoły wyższe. W ramach podziękowań uczniowie przygotowują kartki dla swoich ulubionych nauczycieli
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ggdr4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ggdr4
Więcej tematów