Trwa ładowanie...
d3wf3is

Dzieje Żydów z Częstochowy wystawione w Warszawie

Fotografie, dokumenty i filmy ukazujące
życie Żydów mieszkających w Częstochowie od początków XIX wieku,
poprzez lata wojny, aż do czasów powojennych będzie można oglądać
od wtorku w Żydowskim Instytucie Historycznym (ŻIH) w Warszawie.

d3wf3is
d3wf3is

Na wystawie pt. "Żydzi Częstochowianie: Wpółistnienie - Holokaust - Pamięć" oprócz fotografii i dokumentów można obejrzeć także dokumentalne filmy zrealizowane na podstawie wspomnień ludzi ocalałych z holokaustu.

Ekspozycja powstała z inicjatywy obywateli USA żydowskiego pochodzenia: Sigmunda A. Rolata, którego rodzinnym miastem jest Częstochowa, i jego kuzyna Alana M. Silbersteina.

Rolat jako mały chłopiec przeżył getto częstochowskie. Jego ojciec Henryk Rosenblat zginął w obozie w Treblince, matka i brat Jerzy (członek Żydowskiej Organizacji Bojowej) zostali rozstrzelani na cmentarzu żydowskim w Częstochowie. Rolat ocalał dzięki opiece swojego wuja Leona Silbersteina. Obecnie aktywnie wspiera działania upamiętniające żydowskich obywateli Częstochowy.

Eksponaty na wystawę wypożyczono z instytucji państwowych i kolekcji prywatnych, m.in. z Archiwum Państwowego w Częstochowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Wiele fotografii pochodzi z wydanej w Nowym Jorku w 1947 r. księgi pamięci "Tshenstokhover yidn" ("Częstochowscy Żydzi").

Wystawa wiosną tego roku prezentowana była w Częstochowie. W Warszawie można oglądać ją do końca roku.

d3wf3is
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wf3is
Więcej tematów