Działo się w nocy: Tragiczne ataki w Burkina Faso
Wydarzyło się w nocy. Oto co odnotowały światowe agencje w nocy z poniedziałku na wtorek.
- Ponad 100 osób zginęło w atakach dżihadystów w Burkina Faso.
- Hiszpania i Maroko planują budowę podwodnego tunelu łączącego kontynenty.
- Studenci z Serbii dotarli do Brukseli, by przekazać swoje żądania.
- Donald Trump rozważa zniesienie sankcji nałożonych na Syrię.
- Ukraina czeka na odpowiedź Rosji w sprawie rozmów pokojowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostra reakcja Sikorskiego. Słowa o Rosji po zamknięciu konsulatu w Krakowie
Tragiczne ataki w Burkina Faso
W Burkina Faso doszło do serii skoordynowanych ataków przeprowadzonych przez dżihadystów, w wyniku których zginęło ponad 100 osób, w tym żołnierze, lokalni mieszkańcy i pracownik pomocy humanitarnej. Ataki miały miejsce w niedzielę rano, a ich celem były bazy wojskowe i posterunki policji. Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów (JNIM) przyznała się do ataków.
Podwodny tunel łączący Europę i Afrykę
Hiszpania i Maroko planują ambitny projekt budowy podwodnego tunelu, który połączy Półwysep Iberyjski z Marokiem. Tunel o długości 38,5 km ma przebiegać pod Morzem Śródziemnym, a jego celem jest pobudzenie integracji gospodarczej i infrastrukturalnej obu krajów. Projekt jest wspierany przez hiszpańskiego ministra transportu, Oscara Puente.
Studenci z Serbii w Brukseli
Grupa biegnących z Serbii studentów dotarła do Brukseli, gdzie została przywitana przez mieszkańców, głównie członków serbskiej diaspory. Studenci wbiegli na linię mety niosąc transparent z napisem "Prąd zmian". Ich celem było poinformowanie europejskich urzędników o żądaniach podnoszonych podczas kilkumiesięcznych blokad i demonstracji.
Trump rozważa zniesienie sankcji na Syrię
Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, wyraził możliwość zniesienia sankcji nałożonych na Syrię, co mogłoby umożliwić krajowi nowy początek pod rządami tymczasowego prezydenta Ahmada asz-Szary. Propozycja obejmuje budowę Trump Tower w Damaszku oraz współpracę przeciwko Iranowi. Decyzja ta spotkała się z mieszanymi reakcjami, a w administracji Trumpa pojawiają się głosy sprzeciwu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Kijów czeka na odpowiedź Moskwy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ujawnił, że Rosja nie odpowiedziała na propozycję rozmów w Turcji, mimo że Moskwa kontynuuje ataki na Ukrainę. Zełenski podkreślił, że prezydent USA wyraził poparcie dla rozmów i rozważa udział w spotkaniu w Stambule. Przywódcy Ukrainy, Polski, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wezwali Rosję do przyjęcia 30-dniowego zawieszenia broni. Pisaliśmy o tym tutaj.