PolskaDyspensa od mszy. Kolejni biskupi jej udzielają

Dyspensa od mszy. Kolejni biskupi jej udzielają

Kolejni biskupi udzielają dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych ze względu na gwałtowny wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Duchowni zalecają wiernym rezygnację z uczestnictwa we mszach i przestrzeganie obostrzeń.

Kolejni biskupi udzielają dyspensy od mszy
Kolejni biskupi udzielają dyspensy od mszy
Źródło zdjęć: © pixabay.com | Caniceus

Dyspensy od uczestniczenia w nabożeństwach zalecają zarówno biskupi, których diecezje znajdują się w strefie czerwonej, jak i w żółtej. Dyspensy od mszy udzielili już biskupi Diecezji Białostockiej, Toruńskiej, Włocławskiej, Lubelskiej i Bielsko-Żywieckiej.

"Dyspensa dotyczy przede wszystkim osób starszych i szczególnie narażonych, zachęcamy także wiernych do przyjmowania komunii na rękę. Nieuczestniczenie we mszy nie będzie traktowane jak grzech" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym komunikacie przekazanym PAP.

Msza święta w kościele

Osoby, które decydują się na uczestniczenie w mszy świętej w kościele, są proszeni o noszenie maseczek i utrzymywanie reżimu sanitarnego, a także przestrzegania zasad dotyczących liczby osób, jakie mogą znaleźć się w świątyniach.

W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi dotyczącymi udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych przypada - 1 osoba na 4 mkw. w żółtej strefie i 1 osoba na 7 mkw. w strefie czerwonej.

Administratorzy kościołów są natomiast zobowiązani do zapewnienia środków dezynfekcyjnych i umieszczenia w widocznych miejscach informacji o konieczności założenia maseczek.

Jak unikać zakażenia koronawirusem
Jak unikać zakażenia koronawirusem © WP

Nieobecność na mszy nie będzie grzechem

Przewodniczący Episkopatu wyjaśnił, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż "nieobecność na mszy św. nie jest grzechem". Zwrócił uwagę na to, że w tych trudnych okolicznościach powinna towarzyszyć ufna modlitwa, w intencji chorych i tych, którzy stracili bliskich. Powinniśmy także pamiętać o osobach, które poświęcają swoje zdrowie i życie - pracownicy służby zdrowia i służb mundurowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)