Duże zmiany dla Ukraińców w Polsce
W ramach prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt, który zakłada przedłużenie legalności pobytu obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się na emigrację do Polski w obliczu trwającej wojny. Dodatkowo projekt przewiduje również przedłużenie pomocy dla tych osób. Przewidywany termin zakończenia tych działań to koniec czerwca 2024 roku.
02.02.2024 11:10
Projekt jest nowelizacją ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w sytuacji konfliktu zbrojnego na terenie swojego kraju. Zmiany są wynikiem decyzji podjętej przez Radę Unii Europejskiej, która postanowiła przedłużyć tymczasową ochronę dla uchodźców z Ukrainy do 4 marca 2025 roku.
Projekt, który znalazł się na liście prac legislacyjnych rządu, zakłada między innymi przedłużenie legalności pobytu dla uchodźców z Ukrainy do 30 czerwca bieżącego roku.
Dalsze zmiany dla Ukraińców
Prace nad dalszym przedłużeniem obowiązywania ustawy i innymi zmianami mają zostać podjęte niezwłocznie. Mają być szeroko skonsultowane z samorządami, instytucjami publicznymi oraz organizacjami pozarządowymi, jak podkreślono w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Planowana nowelizacja przewiduje również wydłużenie dla obywateli Ukrainy okresu ważności wiz krajowych i zezwoleń czasowych. Dodatkowo przewiduje się wydłużenie terminu, w którym Ukraińcy mogą opuścić terytorium Polski oraz terminu dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy.
Zostaną również wydłużone ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów "zgoda na pobyt tolerowany" wydanych obywatelom Ukrainy. Przewiduje się także wydłużenie okresu, w którym pobyt obywatela Ukrainy jest uznawany za legalny na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen wydanej przez Polskę i inne państwa strefy Schengen, a także w ramach ruchu bezwizowego.
Zobacz także
Szczególne uprawnienia
Projekt zakłada również wydłużenie okresu obowiązywania szczególnych uprawnień dla ukraińskich lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Zgodnie z założeniami projektu, okres, w którym można udzielić zgody na wykonywanie zawodu i przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu tym grupom pracowników, którzy zdobyli kwalifikacje poza terytorium Unii Europejskiej, zostanie przedłużony do 28 miesięcy, licząc od dnia 24 lutego 2022 roku.
Taki sam okres zostanie wydłużony dla możliwości nadania przez ministra zdrowia numeru odpowiadającego numerowi prawa wykonywania zawodu na wniosek lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał zaświadczenie o wpisie do prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską rejestru lekarzy tymczasowo i okazjonalnie wykonujących zawód i zgłosił zamiar udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy.
Regulacja ta ma wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu.
Zobacz także