Trwa ładowanie...
d29zage

Duński gaz dla Polski?

Jeszcze w czerwcu możliwe jest zawarcie porozumienia z duńską firmą DONG na dostawy do Polski
2-2,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie - poinformował we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Andrzej Lipko. Długość rurociągu, który trzeba byłoby wybudować wynosiłaby 230 km. Koszt budowy tego odcinka gazociągu BalticPipe szacuje się na 335 mln euro.

Share
d29zage

Porozumienie z duńską firmą DONG byłoby zawarte na 10 lat. Lipko podkreślił, że porozumienie z Duńczykami będzie zawarte niezależnie od przebiegu rozmów z Norwegami w sprawie dostaw gazu.

Polska od dawna negocjuje z Norwegami sprawę dostaw do Polski 5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Negocjacje te przedłużaja się, głównie z powodu żądania przez stronę norweską państwowych gwarancji na odbiór gazu.

Premier Jerzy Buzek ocenił, że porozumienie w sprawie budowy duńskiej nitki gazociągu może być osiągnięte w ciągu tygodnia.

Przewiduje się, że planowany odcinek gazociągu zacznie działać jesienią 2003 r. Udział DONG w konsorcjum wyniesie 2/3, a PGNiG pozostałą 1/3. Duńska firma zajmie się też obsługą projektu. (jd)

d29zage

Podziel się opinią

Share
d29zage
d29zage
Więcej tematów