Trwa ładowanie...
d2fqcms
Dowództwo szpicy NATO w Polsce
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dowództwo szpicy NATO w Polsce

Dowództwo sił natychmiastowego reagowania, które powoła NATO, ma być w Polsce - zasygnalizował brytyjski premier David Cameron na szczycie Sojuszu w walijskim Newport. Dodał, że Wielka Brytania wydzieli 3,5 tys. personelu dla tych wielonarodowych sił. - Wyrażam moją polityczną satysfakcję, że wysiłki polskiej dyplomacji przynoszą pozytywne efekty - powiedział Radosław Sikorski, szef MSZ na spotkaniu z dziennikarzami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2fqcms

- Mam nadzieję, że dziś uzgodnimy utworzenie wielonarodowych sił "szpicy", która może zostać rozmieszczona w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 2-5 dni. To będzie częścią reformy Sił Odpowiedzi NATO: z kwaterą główną w Polsce, czterema jednostkami w krajach Sojuszu w Europie Wschodniej i przemieszczeniem sprzętu i infrastruktury, aby pozwolić na więcej ćwiczeń i - w razie potrzeby - na szybkie wzmocnienie - powiedział Cameron, otwierając obrady w drugim dniu szczytu.

- Jeśli to uzgodnimy, Wielka Brytania wydzieli 3,5 tys. osób dla tych wielonarodowych sił - dodał.

d2fqcms

Radosław Sikorski: zapadają dobre decyzje dla Polski

Radosław Sikorski ocenił, że "podczas szczytu zapadają dobre decyzje dla Polski". Wyraził również satysfakcje, że "wysiłki polskiej dyplomacji przynoszą pozytywne efekty".

O decyzji NATO ws. powstania w Polsce dowództwa sił natychmiastowego reagowania, powiedział, że "Polska będzie wzmocniona zdolnościami wojskowymi". Sikorski zaznaczył, że ułatwi to "przyjście z pomocą Polsce". I zaznaczył, że oby ta pomoc nigdy nie była potrzebna.

Radosław Sikorski powiedział, że na szczycie rozmawiano też o pomocy dla Ukrainy. Dodał, że NATO jest w pełni świadome konieczności prowadzenia aktywnej polityki wschodniej.

d2fqcms

Siły NATO w Szczecinie?

Zdaniem ekspertów dowództwo natowskich sił natychmiastowego reagowania miałoby działać w Szczecinie, gdzie obecnie mieści się dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Polska od wielu miesięcy zabiegała o wzmocnienie Korpusu, którego trzon stanowią żołnierze z Polski, Danii i Niemiec. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował na Twitterze, że w czwartek podpisał z ministrami z Niemiec i Danii deklarację w tej sprawie.

Wyodrębnienie sił natychmiastowego reagowania NATO to część Planu Działań na rzecz Gotowości, który ma zostać przyjęty na szczycie w Newport. Będzie odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę, ale też ma przygotować Sojusz do reakcji na inne zagrożenia.

- Po długich latach zimnej wojny wizja Europy zjednoczonej, wolnej i żyjącej w pokoju wydawała się w zasięgu ręki. Dziś jednak (...) stoimy w obliczu nowych zagrożeń. Na wschodzie Rosja podeptała zasady, anektując Krym i wprowadzając żołnierzy na terytorium suwerennego kraju, Ukrainy. Na południu rozciąga się łuk niestabilności od Afryki Północnej do Bliskiego Wschodu - powiedział Cameron.

d2fqcms

- W czasie gdy Rosja nielegalnie działa na Ukrainie, musimy zapewnić naszych członków we wschodniej Europie, że podtrzymujemy zobowiązanie do kolektywnej obrony, wynikające z artykułu 5 (traktatu założycielskiego NATO). Dlatego musimy być zdolni do szybszego działania - dodał.

Także sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że decyzje szczytu Sojuszu "zapewnią, że mamy właściwe siły na właściwym miejscu tak długo, jak będzie to konieczne". Według Rasmussena Sojusz ma też zobowiązać swoich członków do zwiększania wydatków na obronność.

Źródła PAP na szczycie twierdzą, że Rasmussen i prezydent Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej mają w piątek potwierdzić wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Jeszcze w czwartek konferencja nie była planowana; poinformowano o niej w piątek rano. Polski prezydent i sekretarz generalny NATO mają mówić m.in. o utworzeniu "szpicy" NATO.

d2fqcms

Podziel się opinią

Share

d2fqcms

d2fqcms
Więcej tematów