Dołącz do Społeczności Diversity - wykorzystaj potencjał swoich kadr!
Płeć, wiek, pochodzenie, niepełnosprawność czy styl życia osoby zatrudnionej to czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie organizacji. Wykorzystanie pełnego, tak zróżnicowanego potencjału ludzkiego może przynieść realne korzyści. Celem Projektu Społeczność Diversity jest propagowanie idei zarządzania różnorodnością, jako ważnego elementu funkcjonowania przedsiębiorstwa, organizacji czy instytucji oraz pogłębianie wiedzy z tego zakresu przez osoby kierujące zespołami pracowniczymi.
Duża rotacja kadr oraz problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników i pracowniczek to zmartwienie wielu pracodawców. Wynika to najczęściej z nieznajomości zasad tworzenia przyjaznego środowiska pracy – środowiska czerpiącego korzyści z różnorodności. Coraz popularniejsza koncepcja zarządzania różnorodnością (ang. Diversity Management) pozwala stworzyć optymalne warunki pracy w każdym przedsiębiorstwie i organizacji. Pomaga też rozwiązać problem dużej rotacji kadr i trudności z zatrudnieniem wykwalifikowanych specjalistek czy specjalistów. Dzięki niemu pracodawca ma również szansę na poprawę wizerunku swojej firmy, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie jej atrakcyjności dla przyszłych pracowników i pracowniczek. Zarządzanie zasobami ludzkimi w oparciu o różnorodność pobudza kreatywność zespołu oraz zwiększa innowacyjność firmy. Może też stanowić odpowiedź na problemy dotykające obecny rynek pracy.
Zróżnicowana społeczność pracownicza
Projekt „Społeczność Diversity” realizowany przez Dolnośląski Związek Pracodawców w partnerstwie z Agencją Rozwoju Innowacji, to miejsce do wymiany wiedzy, doświadczeń, rekomendacji i inspiracji dla podmiotów zainteresowanych wdrożeniem idei zarządzania różnorodnością w swojej organizacji. Skierowany jest do przedsiębiorców, związków zawodowych, organizacji pracodawców, instytucji rynku pracy oraz organizacji pozarządowych z Dolnego Śląska. Działalność Społeczności przyczyni się m.in. do: poszerzenia dialogu między partnerami społecznymi na Dolnym Śląsku w zakresie zarządzania różnorodnością. Wpłynie na podniesienie świadomości społecznej w kwestii równości płci i grup defaworyzowanych. Będzie też miała wpływ na wzrost innowacyjności organizacyjnej firm i przygotowanie ich do zmian na rynku pracy wynikających z prognoz demograficznych.
HR oparty na różnorodności
Diversity Management to styl zarządzania, który w dużej mierze opiera się na wykorzystywaniu potencjału tkwiącego w różnicach między członkami zespołu pracowniczego, nawet bardzo niewielkiego. – Różnimy się wszyscy. Różnimy się płcią, wiekiem, pochodzeniem, rasą, stylem życia. Wśród nas są również niepełnosprawni. Kiedyś było to przeszkodą dla pracodawców. Dziś może być kluczem do sukcesu. Wykorzystanie różnic wynikających z tych czynników, daje duże możliwości zwiększenia efektywności pracy w firmie czy organizacji –mówi Marta Galewska – Kierowniczka Działu Innowacji w HR w Agencji Rozwoju Innowacji, Partnera Projektu „Społeczność Diversity”. Dlatego też, coraz więcej przedsiębiorstw, organizacji, instytucji zainteresowanych jest wprowadzeniem tej koncepcji zarządzania.
Co może zyskać Twoja firma lub organizacja przyłączając się do Społeczności Diversity?
Uczestnicy projektu mają możliwość bezpłatnego udziału w wielu atrakcyjnych wydarzeniach z udziałem ekspertów. – Planowane są m.in. tematyczne spotkania Rady Społeczności Diversity oraz debaty z przedsiębiorcami i partnerami społecznymi. To wszystko pozwoli na lepsze zrozumienie koncepcji zarządzania różnorodnością i ukazanie dobrych praktyk podejmowanych w tym zakresie na Dolnym Śląsku. Ważnym wydarzeniem, podczas trwania projektu, będzie również Diversity Day, podczas którego zorganizowane zostaną targi Członków Społeczności Diversity, prelekcje, poświęcone praktycznym aspektom zarządzania różnorodnością, a także panele dyskusyjne pozwalające na wymianę poglądów –dodaje Marta Galewska z ARI S.A. Projekt umożliwi pogłębianie wiedzy z zakresu zarządzania różnorodnością tj. odkrywania i wykorzystania potencjału kadry pracowniczej, wymianę doświadczeń w zakresie Diversity Management z pozostałymi członkami Społeczności Diversity, promocji wprowadzanych przez siebie praktyk za pośrednictwem specjalnej
platformy internetowej.
Wykorzystanie potencjału tkwiącego w koncepcji zarządzania różnorodnością w firmie, organizacji, czy instytucji może przynieść szereg korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom oraz pracowniczkom. Warto zauważyć, że koncepcja Diversity Management wprowadza zmiany nie tylko po stronie zarządzania organizacją. Zachęca także pracownika i pracowniczkę do wydajniejszej pracy na rzecz firmy, a także poszerzania swoich kompetencji. To wszystko może mieć istotny wpływ na rozwój firmy oraz wzmocnienie jej konkurencyjności na rynku.
Udział w projekcie jest bezpłatny! Rekrutacja trwa! Czekamy na Twoje zgłoszenie!
*Odwiedź stronę: www.spolecznoscdiversity.pl lub zadzwoń na nr *71 354 07 93