Trwa ładowanie...
difre8h
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Dlaczego Gronkiewicz-Waltz dopuściła do konfrontacji?"

Klub SLD złożył w sejmie wniosek o informację rządu na temat wydarzeń 11 listopada w Warszawie. Posłowie SLD chcą się m.in. dowiedzieć, dlaczego władze stolicy zezwoliły "na odbycie w jednym miejscu i czasie wrogo do siebie nastawionych manifestacji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Starcia w Warszawie zakłóciły obchody Święta Niepodległości
Starcia w Warszawie zakłóciły obchody Święta Niepodległości (PAP, Fot: Leszek Szymański)
difre8h

Jak napisano w uzasadnieniu wniosku, "tegoroczne Święto Niepodległości w większości obchodzone w sposób godny i z poszanowaniem dla naszej historii zakłóciły wydarzenia, które miały miejsce tego dnia w Warszawie, i które przyćmiły radosny i podniosły charakter obchodów".

"Zdaniem wielu ekspertów z dziedziny prawa, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła skorzystać z istniejących przepisów prawa, by nie dopuścić do konfrontacji. Tak się jednak nie stało. Nie akceptujemy tłumaczenia władz Warszawy, zrzucających całą odpowiedzialność za zaistniałą sytuacje na złe prawodawstwo" - podkreślili autorzy wniosku.

W ich opinii, mające miejsce 11 listopada awantury "spowodowane zostały m.in. przez brak zastosowania odpowiednich przepisów" ustawy o zgromadzeniach.

difre8h

"Szczególnie dziwi nas, dlaczego urzędnicy zezwolili na odbycie w jednym czasie i w jednym miejscu wrogo do siebie nastawionych manifestacji. Z uwagi na fakt, iż skala zamieszek i chuligańskich burd wymierzonych w mieszkańców stolicy, siły porządkowe i dziennikarzy była na tyle znacząca, uważamy, że rząd powinien przedstawić na forum Sejmu informację rządu w tej bulwersującej opinię publiczną sprawie" - czytamy we wniosku.

Rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński poinformował też na poniedziałkowej konferencji prasowej, że posłowie SLD ponownie złożą w sejmie projekt nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie ścigania za tzw. mowę nienawiści. - Nasze Święto Niepodległości niewątpliwie przegrało - przegrało z chuligaństwem. Proponujemy więc projekt ustawy, który będzie karał za słowa nienawiści (...) Uważamy, że sejm powinien jak najszybciej zająć się tym projektem - mówił Joński.

Jak dodał, słowa nienawiści często prowadzą do przemocy - tak - w jego opinii - stało się właśnie 11 listopada w Warszawie.

Projekt SLD w sprawie karania za tzw. mowę nienawiści trafił już pod obrady sejmu w ubiegłej kadencji. Odbyło się pierwsze czytanie, posłowie nie ukończyli jednak pracy nad nim. Projekt przewiduje m.in. zmiany w artykułach 119, 256 i 257 Kodeksu karnego, które dotyczą m.in. sankcji za publiczne znieważenie, stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej, a także nawoływanie do nienawiści. Chodzi o dodanie w każdym z tych przepisów słów: "jak również ze względu na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność bądź orientację seksualną".

W piątek z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbył się m.in. wiec "Kolorowa Niepodległa" zorganizowany przez Koalicję Porozumienie 11 listopada, a także "Marsz Niepodległości" zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. W wyniku starć z policją zatrzymano 210 osób. 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali przewieziono 30 osób, które odniosły obrażenia. Miasto oszacowało wstępnie straty na 72 tys. zł.

difre8h

Podziel się opinią

Share

difre8h

difre8h
Więcej tematów