Czy Krajowy Plan Odbudowy wpłynie na rozwój polskiej gospodarki? Opinie są podzielone - wyniki sondażu
W ramach Krajowego Planu Odbudowy przedsiębiorcy i samorządy mogą uzyskać wsparcie na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej, zakup infrastruktury, cyfryzację, zmiany technologiczne, zielone technologie, szkolenie pracowników. Wszystkie te działania wpisują się w nadrzędny cel programu KPO, którym jest zwiększenie odporności gospodarki wobec kryzysów oraz sprostanie wyzwaniom przyszłości.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Według sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, Polacy mają mieszane odczucia na temat wpływu środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na rozwój gospodarczy kraju. 18,7 proc. ankietowanych jest przekonanych, że fundusze zdecydowanie przyczynią się do poprawy sytuacji gospodarczej, a 33,2 proc. uważa, że raczej będą miały pozytywny wpływ.
Jednak 30,1 proc. respondentów (20,3 proc. "raczej nie" i 9,8% proc. "zdecydowanie nie") wyraża sceptycyzm wobec tego, czy środki z KPO spełnią swoją rolę. Dodatkowo 18 proc. badanych nie potrafiło określić swojego zdania na ten temat.
Wyniki pokazują, że społeczeństwo oczekuje bardziej precyzyjnych informacji o konkretnych możliwościach wykorzystania tych środków w różnych sektorach gospodarki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 października 2024 roku z wykorzystaniem metod CATI i CAWI.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego