PolskaCichy zabójca powraca. Strażacy ostrzegają przed zatruciem czadem

Cichy zabójca powraca. Strażacy ostrzegają przed zatruciem czadem

Strażacy apelują, aby przed sezonem grzewczym przejrzeć piece gazowe, elektryczne oraz systemy wentylacyjne i przewody kominowe. A w trakcie sezonu zadbać o odpowiednią wentylację mieszkania. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko zatrucia czadem.

Cichy zabójca powraca. Strażacy ostrzegają przed zatruciem czadem
Źródło zdjęć: © WP.PL | Wojciech Nieśpiałowski

Do szpitala w Nowym Sączu trafiły w ostatnich dniach już pierwsze ofiary podtrucia tlenkiem węgla. To kobieta z rocznym dzieckiem. Na szczęście ich życiu nic nie zagraża.

Jak mówi kapitan Paweł Motyka z sądeckiej straży pożarnej, w domu poszkodowanych złamano prawie wszystkie środki ostrożności. Piecyk gazowy był włączony, zatkana była kratka wentylacyjna, a nieszczelne okna było uszczelnione ręcznikami. W mieszkaniu stężenie tlenku węgla było przekroczone ponad 20 razy.

Jak ustrzec się przed zatruciem czadem?

Paweł Motyka przypomina o regularnym wietrzeniu mieszkania w sezonie grzewczym.

Tlenek węgla jest substancją bezwonną i bezbarwną dlatego, nie można jej wyczuć. Nie zatykajmy zatem kratek, nie uszczelniajmy okien,aby zapewnić świeży dopływ powietrza i tlenu do pomieszczenia. Wtedy sezon grzewczy będzie dla nas bezpieczny. Jak zalecają strażacy, warto również zainstalować w domu specjalne czujniki tlenku węgla, które będą alarmować w sytuacji zagrożenia.

Niepokojące objawy,które mogą świadczyć o podtruciu czadem to zawroty głowy, nudności oraz wymioty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)