Trwa ładowanie...

Chwalił Hitlera w trakcie wykładu. Jego wydawnictwo ma dofinansowanie Ministerstwa

Niemcy kochali Hitlera - wykład z taką tezą poprowadził w Warszawie Andrzej Ryba. To wydawca, który publikuje książki o Hitlerze. Jego działalność wydawnicza była pod lupą prokuratury. I, mimo to, otrzymał dotację na publikację z Ministerstwa Kultury.

Share
Chwalił Hitlera w trakcie wykładu. Jego wydawnictwo ma dofinansowanie Ministerstwa
Źródło: WP.PL
d13se3r

Andrzej Ryba założył swoją oficynę wydawniczą w 2011 roku. Wydaje głównie książki historyczne. W tym dwie pozycje autorstwa Leona Degrelle, których głównym bohaterem jest Adolf Hitler.

Już sama postać autora jest kontrowersyjna, bo był on oficerem SS, a po zakończeniu wojny działaczem neofaszystowskim. Głosił tzw. "kłamstwo oświęcimskie" - według niego Holocaust się nie wydarzyły, a największymi wygranymi II wojny światowej byli Żydzi. Dziś za głoszenie takich teorii grozi w Polsce do 3 lat pozbawienia wolności.

Z kolei z treści książek przebija uwielbienie dla Adolfa Hitlera i pochwała jego działań. A także antysemickie stwierdzenia. Sprawą zainteresowała się Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

„Polakom było lepiej za Hitlera niż za Merkel”. Narodowcy zorganizowali kontrowersyjny wykład

Komisja przekazała sprawę do prokuratury rejonowej w Pruszczu Gdańskim, która miała sprawdzić czy publikacje nie łamią art. 256 i 257 kk, zakazujących propagowania faszyzmu i znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej i etnicznej. Postępowanie zostało umorzone.

d13se3r

Na wykładzie w Warszawie nie wyglądało jednak na to, by Andrzej Ryba miał jakieś problemy wynikające z wydania książek Degrella. Wręcz chwalił się, że tytuł "Wiek Hitlera" jest u nas dostępny (a poza tym ma jeszcze wydanie tylko w języku angielskim).

Co więcej działalność wydawnicza Andrzeja Ryby jest wspierana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na jego oficynie przy książce "Zmierzch świata arystokracji" Krzysztofa i Marii Drozdowskich (wydanej przez Katmar, czyli wydawnictwo również podlegające Rybie) widnieje przypis, że została dofinansowana przez MKiDN.

Zapytaliśmy ministerstwo czy wiedziało o kontrowersjach związanych z wydawnictwem, które wspierają, czy uważają, że książki, jak "Wiek Hitlera" powinny się znajdować na rynku oraz czy ewentualnie rozważają zainicjowanie działań mających na celu wstrzymanie takich publikacji. Czekamy na odpowiedź.

d13se3r

Podziel się opinią

Share
d13se3r
d13se3r
Więcej tematów