Chiny przeprowadzają ćwiczenia morskie na Morzu Wschodniochińskim
Chińska marynarka wojenna przeprowadza ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim w celu zademonstrowania zdolności egzekwowania roszczeń terytorialnych na morzu. Jak zauważa agencja AP, Pekin pręży muskuły w sporze z Japonią o wyspy Diaoyu (jap. Senkaku).
19.10.2012 11:03
W ćwiczeniach uczestniczy 11 okrętów i 8 samolotów; manewry są koordynowane przez agencję nadzoru morskiego oraz urząd do spraw rybołówstwa - sprecyzowała chińska agencja Xinhua. Nie poinformowano dokładnie, w której części Morza Wschodniochińskiego odbywają się ćwiczenia.
Chińska telewizja państwowa pokazała migawki, na których widać fregatę, myśliwiec i kilka śmigłowców.
Manewry koncentrują się na taktyce patroli oraz sposobach odpowiadania na sytuacje, które zagrażają chińskiemu terytorium - podała Xinhua, tłumacząc, że okręty patrolowe urzędu ds. rybołówstwa i agencji nadzoru morskiego były ostatnio śledzone przez zagraniczne okręty.
We wtorek japoński samolot zauważył siedem chińskich okrętów niedaleko japońskich wód terytorialnych. Według Pekinu okręty wypłynęły w rutynową misję szkoleniową.
Japonia będzie ćwiczyła z USA
W niedzielę japońska marynarka wojenna obchodziła 60. rocznicę powstania; rocznicę uczczono zorganizowaniem ćwiczeń z udziałem około 40 jednostek, w tym niszczycieli, poduszkowców i nowych okrętów podwodnych wyposażonych w broń konwencjonalną. Po raz pierwszy do japońskiej floty dołączyły okręty wojenne z USA, Singapuru i Australii. W uroczystościach, które odbyły się na wodach na południe od Tokio, wzięli udział przedstawiciele z ponad 20 państw, w tym z Chin.
Jak pisze agencja Associated Press, Japonia planuje przeprowadzić później w tym roku wspólne manewry z USA, mające prawdopodobnie wykorzystać scenariusz ewentualnego odbicia wyspy przez zagranicznego najeźdźcę.
W ostatnim czasie stosunki między Chinami i Japonią znacznie się pogorszyły, po tym jak na początku września rząd w Tokio wykupił od prywatnego japońskiego właściciela kilka wysp z archipelagu Senkaku, które według Pekinu podlegają suwerenności Chin.
Prawa do znacjonalizowanych przez Japonię wysp rości sobie także Tajwan.
Senkaku leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Niezamieszkany archipelag znajduje się 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu i 400 km na zachód od Okinawy.