CBOS: Polacy są niezadowoleni z sytuacji w kraju
Po zeszłomiesięcznej poprawie nastrojów społecznych w lutym Polacy znów są bardziej pesymistyczni co do ogólnej sytuacji w Polsce, a także co do stanu gospodarki kraju i sfery politycznej. Nie zmieniły się natomiast oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin oraz warunków materialnych ich gospodarstw domowych - wynika z najnowszego badana CBOS.
Mniej optymistyczne niż miesiąc temu są też przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w kraju w najbliższym roku, standardu życia badanych i ich rodzin oraz sytuacji pracowników. Ponadto wzrosła liczba Polaków, którzy uważają, że w ich okolicy są problemy ze znalezieniem pracy. Natomiast mniejsze niż w styczniu oraz w drugiej połowie ubiegłego roku jest poczucie zagrożenia bezrobociem.
Polacy są niezadowoleni
W ciągu ostatniego miesiąca nieco zmniejszył się (o 3 punkty, do 20 proc.) odsetek Polaków zadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w kraju, zarazem aż o 6 punktów (do 66 proc.) zwiększyła się grupa niezadowolonych.
Polacy nie maja tez dobrego zdania o polskiej scenie politycznej: zadowolenie z tego co się na niej dzieje wyrażają nieliczni (7 proc.). Ponad połowa badanych (51 proc., od stycznia wzrost o 4 punkty) określa ją jako złą, a ponad jedna trzecia (36 proc.) jako przeciętną.
Natomiast dużo gorzej niż w ciągu ostatnich trzech miesięcy oceniana jest sytuacja gospodarcza w Polsce. Od stycznia zauważalnie ubyło osób twierdzących, że jest ona dobra (spadek o 6 punktów, do 11 proc.), jednocześnie przybyło tych, które są przeciwnego zdania (wzrost o 4 punkty, do 45 proc.). Blisko dwie piąte badanych (39%) uznaje stan polskiej gospodarki za przeciętny - ani dobry, ani zły.
Zdaniem autorów raportu ocena stanu gospodarczego Polski wynika z opinii respondentów na temat ich własnej sytuacji ekonomicznej. Niezadowolenie ze swojej sytuacji finansowej deklaruje około jednej siódmej badanych (15 proc.). Jednak Polacy postrzegają swoje warunki finansowe przeważnie jako przeciętne (43 proc.) lub dobre (42 proc.).
A będzie jeszcze gorzej
Niestety, Polacy nie są optymistami. Aż 43 proc. uważa, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni na lepsze. Natomiast 40 proc. uważa, że sytuacja się pogorszy. Zaledwie 9 procent uważa, że będzie lepiej.
Polacy niestety nie mają też większej nadziei na poprawienie własnego poziomu życia - 54 proc. respondentów uważa, że nic się nie zmieni. Zaledwie 17 proc. liczy na poprawę, a 20 procent sądzi, że będzie gorzej.
Jednak Polacy nieco mniej boją się bezrobocia. Z możliwością utraty zatrudnienia liczy się obecnie jedna trzecia pracujących (33 proc., tj. o 3 punkty mniej niż w styczniu), natomiast blisko dwie trzecie (63 proc.) nie odczuwa takich obaw.