CBOS i WP: immunitet poselski niepotrzebnie chroni winnych
Zdaniem 57% respondentów, immunitet poselski nie powinien istnieć, ponieważ wszyscy powinni tak samo odpowiadać za swoje czyny - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Przed trzema laty taką opinię wyrażało 51% badanych.
33% osób uważa, że zasada immunitetu jest słuszna, ale nie powinna dotyczyć np. przestępstw kryminalnych, gospodarczych i wykroczeń drogowych. Natomiast zdaniem 51% biorących udział w ankiecie, urzędnik nie powinien ustępować ze stanowiska, dopóki nie skaże go sąd.
82% pytanych uważa, że polityk zdecydowanie powinien podać się do dymisji, jeśli złożył fałszywe zeznania pod przysięgą. W ocenie 78% respondentów polityk zdecydowanie powinien ustąpić, gdy przyjął łapówkę.
Jeżeli funkcjonariusz publiczny dopuścił się oszustwa podatkowego, to - zdaniem 66% ankietowanych -zdecydowanie powinien podać się do dymisji. Polityk, który publicznie skłamał, z całą pewnością powinien ustąpić w ocenie około połowy badanych.
Ankietę na ten sam temat zamieściła na swoich stronach Wirtualna Polska. Na blisko 6,5 tys. odpowiedzi na pytanie "Czy immunitet parlamentarny w Polsce powinien chronić przed odpowiedzialnością karną?" - aż 93% brzmiało "nie". Za bardziej wyrozumiałym podejściem do poselskich przewinień opowiedziało się jedynie 6% internautów. Zaledwie 1% pytanych nie miało zdania na ten temat.(kar)