CBOS: 88 proc. badanych chce Polski w UE. Rosną proeuropejskie nastroje

W najnowszym sondażu CBOS-u Polacy wypowiedzieli się na temat członkostwa Polski w UE. Jest to wynik lepszy o 3 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z lutego. Jest też niepokojąca informacja dla rządzących. 17 proc. ankietowanych jest zdania, że rząd PiS chce wyprowadzić Polskę z UE.

CBOS: 88 proc. badanych chce Polski w UE. Rosną proeuropejskie nastroje
Źródło zdjęć: © PAP | Tytus Żmijewski
Radosław Rosiejka

27.04.2017 | aktual.: 27.04.2017 15:07

Z sondażu wynika, że 8 proc. Polaków jest przeciwna obecności Polski w UE. Pozostałe 4 proc. nie ma w tej sprawie zdania. W stosunku do poprzedniego badania ubyło przeciwników Unii. Jest ich o 2 pkt. proc. mniej. Również jest mniej osób niezdecydowanych. W poprzednim badaniu było to 5 proc. ankietowanych.

Większość badanych popiera głębszą integracje między wszystkimi państwami członkowskimi. Takiego zdania jest 41 proc. ankietowanych. 32 proc. chciałoby zachowania obecnego stanu, a 13 proc. jest za ograniczeniem integracji i zwiększeniem roli państw narodowych. Natomiast 4 proc. respondentów jest za Unią wielu prędkości.

Co jest najważniejsze w UE?

CBOS zapytał Polaków co ich zdaniem jest obecnie najważniejsze. 43 proc. badanych odpowiedziało, że ochrona niezależności państw członkowskich UE, nawet kosztem ograniczenia zdolności do działania Unii jako całości.

Całkowicie odmienne zdanie ma 31 proc. ankietowanych. Według nich najważniejsze jest zapewnienie zdolności do działania całej UE, nawet kosztem ograniczania niezależności państw członkowskich Unii. Pozostali ankietowani nie mieli zdania w tej sprawie.

Przyszłość Polski w UE

Sondażownia zapytała też, jaki jest stosunek władzy do przyszłości Polski w UE. Według 32 proc. badanych rządzący dążą do ograniczenia integracji i zwiększenia roli państw narodowych. 17 proc. twierdzi, że polityka rządu zmierza do wyjścia z UE. 20 proc. uważa, że rząd PiS chce utrzymać obecny stopień integracji.

CBOS w omówieniu wyników badania podkreślił, że Polacy od kilku lat najsilniej deklarują proeuropejskie aspiracje. Wyraźnie też widać, że Polacy obawiają się Unii dwóch prędkości i marginalizacji Polski.

Z badania wynika, że Polacy nie popierają prowadzonej przez obecne władze polityki europejskiej. A PiS jest odbierane jako partia dążąca do zahamowania integracji europejskiej. Poza tym opinia, że PiS dąży do wyjść z UE nie jest odosobniona, ponieważ uważa tak niemal co piąty Polak.

Polacy o euro

Jednak w wynikach pokazujących euroentuzjazm Polaków jest pewnie zgrzyt. Jest nim stosunek do przyjęcia euro. Jeszcze nigdy w Polsce nie było tylu przeciwników wspólnej europejskiej waluty.

Jedynie 22 proc. badanych jest za przyjęciem euro (w tym 16 proc. raczej za). Natomiast 62 proc. Polaków jest przeciwna wchodzeniu do strefy euro (z czego 45 proc. zdecydowanie przeciwna).

W porównaniu z badaniem dotyczącym euro z 2014 r. liczba przeciwników przyjęcia wspólnej waluty wzrosła o 4 pkt. proc. Ubyło też zwolenników euro. Tych jest o 2 pkt. proc. mniej.

Sondaż przeprowadzono w dniach 30 marca - 6 kwietnia na reprezentatywnej losowej grupie 1075 dorosłych mieszkańców Polski metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)