Trwa ładowanie...

Burza magnetyczna 2019 o sile G2 uderzy wraz z końcem września? Sprawdź, na czym polega to niezwykłe zjawisko

Burza magnetyczna 2019 o sile G2 może dotrzeć do nas już pod koniec września. Naukowcy ostrzegają przed tym rzadkim zjawiskiem. Należy się spodziewać dysfunkcji sieci komórkowej?

Burza magnetyczna 2019 o sile G2 uderzy wraz z końcem września? Sprawdź, na czym polega to niezwykłe zjawiskoŹródło: iStock.com
d48oyvg

Burza magnetyczna 2019

Według informacji podanych przez Laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca Instytutu Fizycznego Rosyjskiej Akademii, do najbliższej burzy magnetycznej na Słońcu może dojść już w dniach 27-28 września. Należy zaznaczyć, że burze magnetyczne, zwanie również słonecznymi, opisuje się w pięciostopniowej skali. Zjawisko, którego skutki odczujemy pod koniec miesiąca, uzyskało stopień G2, co określa jego siłę jako średnią. Najpotężniejsze burze słoneczne wystąpiły około czterech razy w ciągu 11 lat, wpływając na nawigację satelitarną i zasilanie na naszej planecie.

Burza słoneczna – co to za zjawisko?

Burze magnetyczne powstają w wyniku gwałtownych zmian pola magnetycznego Ziemi (magnosfery). Zaburzenia te powodowane są przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie rozbłysków. Burze Słoneczne wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego, w wyniku czego, obłoki naładowanych cząstek zaczynają przemieszczać się w kierunku Ziemi. Docierają do niej po około 20-70 godzinach, kiedy natrafiają na magnosferę naszej planety. Silne burze magnetyczne mogą uszkodzić urządzenia elektryczne, doprowadzić do zakłóceń komputerowych, radiowych oraz GPS i przyczynić się do chaosu komunikacyjnego.

d48oyvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48oyvg
Więcej tematów