InnowacjeBułgaria. Homo sapiens mieszkał obok Neandertalczyka. Przełomowe odkrycie naukowców

Bułgaria. Homo sapiens mieszkał obok Neandertalczyka. Przełomowe odkrycie naukowców

Bułgaria. Najstarsze szczątki Homo sapiens znaleziono w jaskini Baczo Kiro. To przełom w badaniach. Okazuje się bowiem, że Homo sapiens pojawił się w Europie znacznie wcześniej, niż do tej pory myślano.

Bułgaria. Homo sapiens mieszkał obok Neandertalczyka. Przełomowe odkrycie naukowców
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Piątkowska-Borek

12.05.2020 | aktual.: 12.05.2020 15:25

W jaskini Baczo Kiro w Biłgarii grupa naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku, której przewodniczył francuski paleoantropolog prof. Jean-Jacques Hublin, odkryła najstarsze w Europie szczątki Homo sapiens. To przełomowe odkrycie potwierdza, że przedstawiciele gatunku Homo sapiens osiedlili się na ziemiach europejskich dużo wcześniej, niż zakładano. Badania w Bułgarii trwały od 2015 roku.

Bułgaria. Jakie ślady Homo Sapiens znaleziono w jaskini Baczo Kiro?

Znalezione zostały fragmenty kości i zębów należących do Homo sapiens. Naukowcy informują, że udało się wyodrębnić szczątki pięciu osobników. Dodatkowo, badacze natknęli się również na przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwał się prehistoryczny człowiek. Są to kamienne narzędzia i ozdoby wykonane z zębów niedźwiedzia. Swoje odkrycie naukowcy opisali w tygodniku naukowym "Nature”.

Jak ustalili badacze, odkryte w Bułgarii szczątki Homo sapiens, mogą pochodzić nawet sprzed 47 tysięcy lat. Do tej pory naukowcy sądzili, że Homo sapiens dotarł na Stary Kontynent około 45 tysięcy lat temu.

Odkrycie w jaskini Baczo Kiro w Bułgarii ma też inne znaczenie. Udowadnia, że Homo sapiens był w Europie już w czasach, gdy te tereny zajmowali Neandertalczycy. Co więcej, odkrycie w Bułgarii pokazuje, że oba gatunki miały ze sobą kontakt. Świadczy o tym obecność przy szczątkach Homo sapiens typowej dla Neandertalczyków biżuterii z zębów niedźwiedzia. Jak powiedział prof. Jean-Jacques Hublin w rozmowie z CNN, zastępowanie jednego gatunku drugim było zatem procesem bardziej złożonym, niż do tej pory zakładali naukowcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Zobacz także
Komentarze (10)