Brytyjczycy zmieniają zasady dziedziczeniu tronu
Przygotowywana przez rząd nowa, ujednolicona ustawa o zakazie dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, kolor skóry, inwalidztwo, religię i orientację seksualną (Single Equality Bill) zmieni tradycyjne zasady dziedziczenia brytyjskiego tronu.
20.04.2008 | aktual.: 20.04.2008 13:52
Projekt ustawy zostanie przedstawiony z myślą o przyjęciu go w następnej, jesiennej sesji parlamentu - donoszą niedzielne media, powołując się na wypowiedź przedstawicielki rządu Very Baird (oficjalny tytuł Solicitor General), która odpowiada m.in. za przygotowanie ustaw pod względem prawnym i czuwa nad przebiegiem prac ustawodawczych.
Obowiązujące ustalenia dotyczące sukcesji do tronu, pochodzą z 1701 roku (Act of Settlement) i przyznają pierwszeństwo męskim potomkom monarchy. Kobiety dziedziczą tron tylko w sytuacji, gdy zmarły monarcha nie miał synów.
Ustawa została po raz ostatni zastosowana w 1901 roku, gdy po śmierci królowej Wiktorii tron objął jej syn Edward mimo, iż miał starszą siostrę (żonę niemieckiego cesarza Fryderyka III, matkę ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II), także imieniem Wiktoria.
Proponowane zmiany nie będą miały wpływu na prawo dziedziczenia tronu, ani przez obecnego następcę tronu księcia Walii Karola, ani przez jego najstarszego syna Williama. Gdyby jednak pierworodnym dzieckiem Williama miała być córka, to miałaby ona pierwszeństwo przed ewentualnymi braćmi.
Według Baird, uchylone ma być także prawo zakazujące następcy tronu ślubu z osobą wyznania katolickiego pod groźbą jego utraty, uznając, że jest ono przejawem dyskryminacji religijnej. Sprawa ta od dawna jest źródłem kontrowersji. Ostatnio szkocki katolicki kardynał Keith O'Brien zaapelował do autonomicznego rządu Szkocji, by wziął na siebie sprawę uchylenia zakazu.
Ustawa o sukcesji tronu z 1701 roku została uchwalona za rządów protestanckiego króla Wilhelma Orańskiego, który chciał pozbawić prawa dziedziczenia potomków odsuniętego od władzy króla Jakuba II. W 1707 roku ustawa została rozciągnięta na Szkocję w tzw. traktacie unijnym (Treaty of Union).