Trwa ładowanie...
d1k46q0

Biden ma "uspokoić" Polskę ws. obrony antyrakietowej

- Wiceprezydent USA Joe Biden udaje się w podróż do Europy, by "uspokoić" Polskę i Czechy i przedstawić im nowy plan Waszyngtonu dotyczący obrony antyrakietowej regionu - poinformował doradca Bidena ds. bezpieczeństwa, Tony Blinken.

d1k46q0
d1k46q0

W środę podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher poinformowała, że rząd USA zaoferował rządowi RP rozmieszczenie w Polsce elementów nowego systemu obrony przeciwrakietowej, który ma zastąpić poprzedni, planowany przez administrację prezydenta George'a Busha.

- Plan administracji prezydenta Baracka Obamy jest skonstruowany w ten sposób, by stawić czoło bezpośrednim zagrożeniom ze strony Iranu - podkreśla Biały Dom.

- Zaoferowaliśmy Polsce umieszczenie na jej terytorium rakiet SM-3 1B - powiedziała Tauscher na konferencji w Atlantic Council w Waszyngtonie.

Plan Obamy przewiduje rozmieszczenie na lądzie rakiet SM-3, stosowanych już na morzu, na okrętach z systemem Aegis.

d1k46q0

SM-3 1B będą rozmieszczone na lądzie około roku 2015. Mają chronić Europę przed rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu.

Kwestie tych systemów obronnych zdominują rozmowy Bidena w Warszawie i w Pradze - pisze agencja Reutera.

Blinken powiedział reporterom, że gabinetowi Obamy bardzo zależy na tym, by Polska i Czechy były zaangażowane w ten system.

Przypomniawszy o protestach Rosji wobec poprzedniego planu instalacji elementów tarczy antyrakietowej w Polsce, Blinken podkreślił, że sojusznicy USA nie poniosą kosztów polityki poprawiania relacji Waszyngton - Moskwa.

Biden złoży też wizytę w Rumunii.

Inne tematy, które ma zamiar poruszyć wiceprezydent Biden podczas tej podróży, to Afganistan, Irak i bezpieczeństwo energetyczne.

d1k46q0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k46q0
Więcej tematów