Trwa ładowanie...
dd05ygg
27-03-2003 13:57

Beznadziejny rynek pracy

Aż 97% Polaków uważa sytuację na ogólnopolskim rynku pracy za złą (67%) lub bardzo złą (30%). Zaledwie 2% respondentów uważa, że jest ona przeciętna, a nikt nie ocenia jej pozytywnie - wynika z
opublikowanego w czwartek sondażu CBOS.

dd05ygg
dd05ygg

"Polacy są w tej sprawie jednomyślni, jednak szczególnym krytycyzmem wyróżniają się osoby, które same doświadczają bezrobocia; 77% bezrobotnych uznaje sytuację na krajowym rynku pracy za bardzo złą" - pisze CBOS w komunikacie. Dwie piąte badanych (41%) przewiduje pogorszenie sytuacji na krajowym rynku pracy, a niemal tyle samo (43%) uważa, że w najbliższym roku nic się w tej dziedzinie nie zmieni. Osoby spodziewające się poprawy stanowią zaledwie 7% ankietowanych.

Opinie o krajowym rynku pracy są jednomyślne, natomiast oceny sytuacji na lokalnym rynku pracy są silnie zróżnicowane.

Ponad jedna trzecia badanych (35%) uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie można znaleźć żadnej pracy, a ponad połowa (47%) twierdzi, że trudno nam o jakąkolwiek pracę. Co szósty ankietowany (16%) wyraża opinię, że w jego środowisku można znaleźć zatrudnienie, ale trudno jest o pracę odpowiednią.

Im niższa pozycja społeczno-ekonomiczna badanych, tym częstsze przekonanie, że na lokalnym rynku nie można znaleźć żadnej pracy. Uważają tak najczęściej rolnicy (57%), badani o najniższych dochodach na osobę w rodzinie (56%), mający podstawowe wykształcenie (50%), bezrobotni, osoby żyjące w złych warunkach materialnych, renciści i emeryci.

dd05ygg

Najlepiej oceniana jest sytuacja na rynku wielkomiejskim – 41% ankietowanych uważa, że można gdzieś się zatrudnić, choć trudno jest o pracę odpowiednią, a tylko 7%, że nie ma żadnej pracy. Zdaniem co drugiego mieszkańca wsi (47% respondentów) w jego miejscu zamieszkania lub w okolicy nie ma żadnej pracy.

Ponad połowa zatrudnionych (52%) ma poczucie bezpieczeństwa pracy, choć jedynie co czwarty (23%) wyraża tę opinię w sposób zdecydowany. Ponad dwie piąte pracujących (43%) liczy się z możliwością utraty pracy, a 17% przyznaje, że w ich przypadku jest to zagrożenie bardzo poważne.

Największe obawy występują wśród robotników i pracowników fizyczno-umysłowych. Najmniej zagrożeni czują się pracujący na własny rachunek, kadra kierownicza i inteligenci.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 marca na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej 975 dorosłych Polaków. (reb)

dd05ygg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd05ygg
Więcej tematów