Trwa ładowanie...

Bartoszewski: Powstanie to wielka wygrana Polaków

Profesor Władysław Bartoszewski powiedział, że z perspektywy historii Powstanie Warszawskie można uznać za wielką wygraną Polaków.

Share
Bartoszewski: Powstanie to wielka wygrana PolakówŹródło: AFP
dyq8kki

Były żołnierz Powstania, który był gościem "Salonu Politycznego Trójki", podkreślił, że najlepszym tego przykładem są setki tysięcy młodych, przyjeżdżających 1 sierpnia do Warszawy i czytających książki o tamtych czasach. To jest ogromne zwycięstwo - podkreślił profesor Bartoszewski - Jeśli po 63 latach są następcy, którzy przywiązują wagę do tamtych wydarzeń.

Gość Trójki przypomniał, że Warszawa jest jedyną stolicą okupowanej Europy, która straciła w wojnie ponad połowę przedwojennej ludności. Nie wiadomo było jaką tradycję wybiorą ci, którzy w odbudowanym mieście zamieszkają. I właśnie ludzie poniżej czterdziestego roku życia, którzy w rocznicę odwiedzają kwatery powstańców na warszawskich Powązkach, są żywym świadectwem tego, jaką tradycję wybrali Polacy.

Profesor Bartoszewski dodał, że nigdy nie zapomni czasów komunizmu, w których powstańców prześladowano i likwidowano. Podkreślił, że tym bardziej należy cenić ich walkę i ofiarę. W najtrudniejszym czasie okupacji przysięgaliśmy wyzwolić Polskę z niewoli - powiedział były żołnierz Powstania. - I dziś - po latach - jest nareszcie wolna. Profesor Bartoszewski zwrócił uwagę, że na obywatelach wolnej ojczyzny spoczywa obowiązek utrzymania jej wolności i powodzenia uczciwą i rzetelną pracą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dyq8kki

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyq8kki
dyq8kki
Więcej tematów