Trwa ładowanie...
d3ufnp9

Badania za darmo

Badanie cytologiczne jest proste i bezbolesne.
(fot. A. Zgiet/Gazeta Współczesna)
W sierpniu na Podlasiu rozpoczną się programy profilaktyczne zapobiegania nowotworom i próchnicy u nastolatków. Finansowane będą przez Podlaską Regionalną Kasę Chorych.

d3ufnp9
d3ufnp9

W województwie działa już ministerialny program dotyczący raka piersi. W tym roku dołączy jeszcze następny, związany z wykrywaniem raka szyjki macicy.

Na wszystkie bezpłatne badania będzie mogło liczyć ponad 100 tys. mieszkańców województwa.

Na programy PKCh zamierza przeznaczyć 1,6 mln zł. Są pieniądze, ale nie ma chętnych na ich realizację - poinformowała Bożena Grotowicz, dyrektor ds. finansowych Podlaskiej Regionalnej Kasy Chorych._ W ogłoszonym konkursie na te świadczenia nie udało nam się zapewnić planowanej profilaktyki dla wszystkich mieszkańców województwa. Dlatego ogłosimy kolejny konkurs._

Usługodawcy uważają, że stawki proponowane przez PKCh są zbyt niskie. Nie pokrywają one nawet kosztów własnych - mówią dyrektorzy szpitali. Niektórzy nie wiedzieli o możliwości uczestniczenia w programach. Np. białostoccy ginekolodzy, skupieni w Niepublicznym ZOZ-ie "Gin-Med" nie zgłosili się do konkursu. Za późno dotarła do nas informacja o konkursie - mówi Zbigniew Kowalczuk, kierownik zakładu. Ale od sierpnia zamierzamy uczestniczyć w innym programie profilaktycznym wykrywania raka szyjki macicy. Będą to cytologie finansowane przez Urząd Miejski w Białymstoku, skierowane do tej grupy kobiet, która od co najmniej trzech lat nie była u ginekologa.

d3ufnp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ufnp9
Więcej tematów