AWPL chce zakazu aborcji i obowiązkowe egzaminy z religii
- Warunkiem przystąpienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie do koalicji rządowej była zgoda partnerów, że nie będą blokowali przyjęcia tzw. ustaw światopoglądowych - powiedział w telewizji "Lietuvos rytas" lider AWPL, europoseł Waldemar Tomaszewski. Zdradził też, że pod określeniem "ustawy światopoglądowe" kryje się zakaz aborcji oraz wprowadzenie w szkołach publicznych powszechnego nauczania religii oraz obowiązkowego egzaminu z tego przedmiotu.
Tomaszewski nie zgadza się, natomiast z określeniem "ustawa antyaborcyjna" i nazywa to "ochroną dziecka nienarodzonego".
Religia i aborcja są najważniejsze
- Mamy już przygotowaną ustawę o ochronie dzieci nienarodzonych - zapowiedział Tomaszewski. Przyznał też, że nie wszystkim partnerom przyszłej koalicji, zwłaszcza socjaldemokratom, mogą spodobać się "światopoglądowe" inicjatywy prawne AWPL, dlatego też była potrzebna ich akceptacja już na starcie porozumienia koalicyjnego.
Oprócz ustawy antyaborcyjnej AWPL chce wprowadzić powszechne nauczanie religii, kończące się egzaminem obowiązkowym. Nauka i egzamin, według Tomaszewskiego, byłyby obowiązkowymi dla każdego ucznia, niezależnie od tego, czy osoba ta jest wierząca czy nie.
- Bo, skoro matematyki wszyscy uczą się i zdają egzaminy albo zaliczenia - niezależnie od tego, czy jesteś zdolny czy nie, czy ona przyda się w życiu, bo może ktoś będzie lingwistą. Podobnie jest z religią. Może nie wszyscy są wierzący, ale ta podstawa poznania świata jest bardzo ważna dla naszego społeczeństwa. Dlatego to robimy - oświadczył Tomaszewski.
Polacy weszli do rządu
Wśród warunków przystąpienia AWPL do koalicji znalazły się też kwestie energetyczne, między innymi przejście na biopaliwa w skali całego kraju, jak też inwestycje w drogi lokalne oraz uchwalenie ustawy o mniejszościach narodowych, która umożliwiłaby pisownię polskich nazwisk, używania języka mniejszości, jako pomocniczego w administracji publicznej oraz w nazewnictwie ulic i miejscowości.
Za przystąpienie do centroprawicowej koalicji Partii Socjaldemokratów, Partii Pracy i Porządku i Sprawiedliwości AWPL otrzyma jedną tekę ministra oraz trzy stanowiska wiceministrów w różnych resortach. Na razie nie wiadomo, które z ministerstw przypadnie Polakom. Nieoficjalnie mówi się, że toczą się negocjacje ws. ministerstwa energetyki. Wtedy na czele resortu mógłby stanąć Jarosław Niewierowicz, były wiceminister spraw zagranicznych, a obecnie prezes "LitPolLinku", spółki, której zadaniem jest zrealizowanie prac przygotowawczych do budowy łączy energetycznych między Polską i Litwą.