Trwa ładowanie...

Andrzej Duda obiecał. Program oczko wodne plus ma haczyk. Część osób bez dotacji

Prezydent Andrzej Duda i minister klimatu Michał Kurtyka ogłosili, że każdy, kto zbuduje przydomową instalację na deszczówkę albo oczko wodne będzie mógł otrzymać 5 tys. zł. Program potocznie nazywany oczko wodne plus stał się jednym z hitów kampanii prezydenckiej. Przez haczyk w regulaminie część osób nie dostanie dotacji.

Andrzej Duda zachęcał do tworzenia oczek wodnych i gromadzenia deszczówki. Jednak nie każdy dostanie dotacjęAndrzej Duda zachęcał do tworzenia oczek wodnych i gromadzenia deszczówki. Jednak nie każdy dostanie dotacjęŹródło: KPRP, fot: Jakub Szymczyk
d2p6onv
d2p6onv

Andrzej Duda i Michał Kurtyka ogłosili na konferencji prasowej, że zwrot wydatków będzie obejmować zakupy dokonane po 1 czerwca 2020 r. Taka zapowiedź do dziś znajduje się na rządowej stronie. Wywołało to boom na usługi związane z budową przydomowych instalacji do gromadzenia deszczówki.

Gorączkę zakupów nakręcała wypowiedź ministra, że pula dofinansowania wynosi 100 mln zł. W rozpatrywaniu wniosków liczyć się miała zasada, kto pierwszy, ten lepszy.

Problem w tym, że regulamin dotyczący przyznawania dotacji z programu "Moja woda" ukazał się dopiero 1 lipca. I to w nim czaiła się niespodzianka. W dokumencie pierwszy raz pojawił się warunek, o którym politycy nic nie mówili.

Aby uzyskać dotację, należy kupić zbiornik o pojemności co najmniej 2000 litrów. Ten ważny szczegół doprowadził do tego, że część osób, nie dostanie dotacji, bo ich instalacje nie spełniają kryterium wielkości.

Czajka. Adam Bielan o Rafale Trzaskowskim: Niech zacznie robić to, za co mu płacą

- Na podstawie powierzchni dachu mojego domu fachowiec policzył, że do gromadzenia wody właściwy będzie zbiornik 1000-litrowy. Podczas deszczu zapełnia się do trzech czwartych pojemności. Wszystko działa elegancko, podlewam ogród deszczówką, oszczędzając wodę z wodociągów. Niestety nie mogę liczyć na obiecany zwrot części kosztów - skarży się Joanna z Olsztyna. - Większy zbiornik nie zmieści się przy domu, chyba że zrujnuję sobie ogród tworzony od 20 lat - dodaje.

d2p6onv

Takich osób mogą być setki, a nawet tysiące. Tylko na początku lipca właściciele domów złożyli 6 tys. wniosków o dotacje dla instalacji, które powstały po pierwszych deklaracjach polityków. Teraz wniosków jest już ponad 17 tys.

Posłanka interweniuje. Oczko wodne plus nie dla każdego

Na zmianę zasad udzielania dotacji nalega posłanka Magdalena Sroka (przedstawicielka ugrupowania Porozumienie, klub parlamentarny PiS). W interpelacji do ministra klimatu zwraca uwagę, że zawężone kryteria naboru wniosków to poważna wada programu "Moja Woda".

"Pierwotnie media obiegła informacja, że każdy zainteresowany wybudowaniem przydomowej instalacji zatrzymującej tzw. deszczówkę może otrzymać dotację. (...) Zapis w regulaminie doprowadził do powstania grupy osób, które zakupiły już zbiorniki retencyjne z nadzieją na możliwy zwrot, którego jednak nie otrzymają ze względu na zbyt wąskie kryteria" - przekonuje posłanka.

Andrzej Duda: "oczko wodne przy każdym domu"

Przypomnijmy, jak prezydent Andrzej Duda zachęcał do budowy oczek wodnych i domowych instalacji do gromadzenia deszczówki. - Politykę małej retencji musimy zacząć prowadzić od własnego domu i ogródka. (...) Chciałbym, żeby przy każdym domu takie oczko wodne było. Nie tylko domu jednorodzinnym, ale także domach wielorodzinnych, żeby jak najwięcej tych małych zbiorników wodnych powstawało - mówił prezydent.

d2p6onv

Poprosiliśmy Ministerstwo Klimatu o wyjaśnienie, ile osób spotkało się z odmową dofinansowania oraz, czy kryteria wniosków zostaną rozszerzone. Jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Program "Moja Woda" ma wesprzeć powstanie ok. 20 tys. zbiorników wodnych. Mają one zatrzymywać deszczówkę, która będzie potem używana do podlewania ogródków. To ma odciążyć sieć wodociągową i pozwolić na wykorzystanie wody z natury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj