Trwa ładowanie...
d39qnmh
andersen

Andersen traci klientów


Firma audytorska Andersen straciła w tym roku już ponad 100 klientów. To efekt spadku
wiarygodności spowodowanego zamieszaniem w skandal wywołany plajtą Enron Corp na początku grudnia - podała w poniedziałek rozgłośnia BBC.

Share
d39qnmh

Większość firm zrezygnowała z usług Andersena, do niedawna jednej z najbardziej prestiżowych firm audytorskich na świecie, w ostatnim miesiącu. W poniedziałek ich grono wzrosło o kolejne cztery, m.in Newell Rubbermaid, które czasopismo "Fortune" sklasyfikowało na 270. miejscu wśród 500 największych przedsiębiorstw świata.

_ Zmiana ma dać pewność udziałowcom Newell Rubbermaid, że mogą mieć pełne zaufanie do całości zestawień finansowych przedsiębiorstwa_ - przekazała firma w oświadczeniu dla prasy. Jednocześnie dodała, że jej audytorem zostanie Ernest & Young.

Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył Andersena o przeszkadzanie w śledztwie w sprawie bankructwa Enron Corp., największej plajty w historii amerykańskiej gospodarki. Firma nie przyznała się do stawianych jej zarzutów. Proces rozpocznie się 6 maja.

Pracownicy lokalnego biura Andersena w Houston w Teksasie - gdzie mieści się również centrala Enronu - zaczęli niszczyć dokumenty z audytu energetycznego giganta nazajutrz po otrzymaniu wiadomości, że federalna Komisja Kontroli Giełdy (SEC) zamierza zażądać ich jako materiałów do rozpoczętego właśnie śledztwa w sprawie bankructwa.

d39qnmh

Audytorzy Andersena przymykali oczy na nielegalne praktyki Enronu, a przede wszystkim na ukrywanie przez ten koncern strat i długów w prawie tysiącu filii i spółek zależnych. Kiedy wyszły one na jaw w listopadzie zeszłego roku, Enron zbankrutował.

W ubiegłym tygodniu szef firmy audytorskiej Andersen Joseph Berardino ogłosił, że ustępuje ze swego stanowiska. Zarząd Andersena na razie nie mianował nowego dyrektora. (reb)

d39qnmh

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39qnmh
d39qnmh
Więcej tematów