Trwa ładowanie...
pogoda
22-07-2011 05:10

Alarm powodziowy - kolejny front nadciąga nad Polskę

Jak informuje IMGW, nad Europą centralną dominuje niż z ośrodkiem nad Bałtykiem Południowym, zachodnie krańce kontynentu i Rosja znajdują się w zasięgu wyżów. Polska jest pod wpływem niżu znad Południowego Bałtyku, w strefie układu frontów atmosferycznych. Z zachodu napływa chłodniejsze polarnomorskie powietrze. Chłodny front trochę uspokoi pogodę. Natomiast po nocnych opadach deszczu poziom wód w dolnośląskich rzekach w 21 miejscach przekracza stany alarmowe. Wysoki stan wody utrzymuje się m.in. na Nysie Kłodzkiej, Witce i Miedziance.

Alarm powodziowy - kolejny front nadciąga nad PolskęŹródło: WP.PL
d17gv96
d17gv96
Ostrzeżenia hydrologiczne (fot. IMGW)
Źródło: Ostrzeżenia hydrologiczne (fot. IMGW)

Alarm powodziowy

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, w 16 miejscach przekroczone zostały stany ostrzegawcze, ale rzeki utrzymują się w korytach. - Jedynie Nysa Łużycka wylała w dwóch miejscach, ale na przygotowane wcześniej poldery. Było to związane ze wzrostem zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych - zaznaczył dyżurny.

Meteorolodzy przewidują, że opady deszczu na Dolnym Śląsku utrzymają się aż do godzin popołudniowych. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 20 do 45 mm, a miejscami, zwłaszcza na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach, od 50 do 70 mm. - Mimo opadów stany wód nie przybierają. Spodziewamy się, że pierwsze przejaśnienia wystąpią ok. południa - dodał dyżurny.

d17gv96

Alarmy powodziowe zostały ogłoszone w ośmiu gminach: Stara Kamienica, Bogatynia, Gryfów Śląski, Mirsk, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Kłodzko. W 11 miejscach wprowadzono pogotowia alarmowe.

W miejscowości Płóczki Dolne (woj. dolnośląskie) doszło do lokalnego podtopienia jezdni na drodze wojewódzkiej nr 364. Trasa jest całkowicie nieprzejezdna. Policja zorganizowała objazdy lokalną drogą od skrzyżowania Płóczki Dolne - Płóczki Górne przez Płóczki Dolne - Lwówek Śląski.

Prognoza pogody

Synoptycy przewidują duże zachmurzenie. Będzie padało, a na Pomorzu Gdańskim i na północnym wschodzie spodziewane są burze. Na zachodzie, na Śląsku, Warmii, Mazurach i Podlasiu prognozowana wysokość opadów do 20 mm, na Ziemi Lubuskiej do 25 mm, a na Dolnym Śląsku do 35 mm. Natężenie opadów będzie się stopniowo zmniejszać.

Rano w opadach deszczu i zamgleniach miejscami widzialność ograniczona do bardzo słabej. Temp. maks. od 14 st. na południowym zachodzie i w rejonach podgórskich do 24 st. na północnym wschodzie. Na Pomorzu Gdańskim i w północno-wschodniej części kraju wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych skręcający na zachodnie. Podczas burz wiatr silniejszy, w porywach do 70 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

d17gv96

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże, opady deszczu będą występować w zachodniej połowie kraju. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temp. min. 10-13 st., nad samym morzem ok. 14 st., w rejonach podgórskich 8-10 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami postępującymi od południowego zachodu. W północnej i wschodniej części kraju przelotne opady deszczu. W Karpatach i na północnym wschodzie po południu możliwe burze. Temp. maks. od 17-19 st. na północny kraju do 20 st. w centrum i 23 st. na południowym wschodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. Na wybrzeżu oraz podczas lokalnych burz wiatr silniejszy, w porywach do 70 km/h.

W Warszawie w piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temp. maks. 21 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Temp. min. 13 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. W sobotę w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady deszczu. Temp. maks. 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.

Przyszły tydzień zapowiada się spokojniejszy pod względem pogodowym, choć nie wszędzie obędzie się bez burz, choć nie tak gwałtownych jak ostatnio. Dopiero początek sierpnia przyniesie zdecydowane ocieplenie, co może spowodować wystąpienie ekstremalnych warunków pogodowych na styku frontu chłodnego i ciepłego.

d17gv96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17gv96
Więcej tematów