Trwa ładowanie...
d1ivsql
22-12-2010 07:10

Afryka ma dwa gatunki słoni

Nie jeden, a dwa gatunki słoni żyją w Afryce. Hipotezę, zgodnie z którą te wielkie ssaki są zróżnicowane silniej, niż sądzono, potwierdziły nowe badania genetyczne - informuje "PLoS Biology".

Share
d1ivsql

Przy pomocy analiz genetycznych naukowcy z Harvard Medical School, University of Illinois oraz brytyjskiego University of York dowiedli, że afrykańskie słonie sawannowe i nieco mniejsze afrykańskie słonie leśne, co prawda występują obok siebie, ale są w dość konsekwentnej izolacji genetycznej już od kilku milionów lat.

Naukowcy doszli do tego, porównując DNA słoni współczesnych z Afryki (leśnych i sawannowych) i Azji z DNA pochodzącym od dwóch gatunków wymarłych: mamutów włochatych i mastodontów. Było to pierwsze takie badanie, w którym analizowano sekwencję genomu jądrowego mastodonta, a jednocześnie obejmujące naraz słonie współczesne i ich wymarłych krewniaków.

- Wielkim wyzwaniem było uzyskanie DNA z dwóch skamieniałości - mamutów i mastodontów - oraz zestawienie go z DNA słoni współczesnych, fragment po fragmencie, dla setek odcinków - relacjonuje Nadin Rohland z Department of Genetics na Harvard Medical School.

- Zaskakującym odkryciem jest fakt, że afrykańskie słonie leśne i sawannowe, o których niektórzy dowodzą, iż to ten sam gatunek, różnią się od siebie tak bardzo, jak słonie z Azji od mamutów - dodaje David Reich z tego samego wydziału.

d1ivsql

Naukowcy dysponowali DNA pochodzącym zaledwie od jednego przedstawiciela każdego z gatunków. Zdołali jednak uzyskać taką masę danych, że udało im się "przeskoczyć" miliony lat ewolucji i zagłębić w czasy wyodrębniania się linii rodowych, prowadzących do wykształcenia poszczególnych gatunków.

- Zwiększanie się różnic pomiędzy tymi dwoma gatunkami miało miejsce mniej więcej w czasie różnicowania się słoni azjatyckich i mamutów - opowiada specjalista w dziedzinie badania prastarego DNA, prof. Michi Hofreiter z Department of Biology na University of York. - Podział słoni na afrykańskie sawannowe i leśne jest niemal tak samo stary, jak rozdzielenie się ludzi i szympansów. Wynik tego badania zadziwił nas wszystkich - dodał.

Podejrzenie, że słonie z Afryki mogą reprezentować dwa gatunki, zyskało publiczną uwagę w 2001 r. Opisane w "PLoS Biology" wyniki stanowią najmocniejsze dotychczas argumenty przemawiające za tą tezą.

Wcześniej wielu badaczy przyrody sądziło, że - mimo zewnętrznych różnic - afrykańskie słonie reprezentują jedynie odmienne populacje tego samego gatunku. Te z sawanny mierzą w kłębie około 3,5 m i ważą od sześciu do siedmiu ton, podczas gdy ich leśni kuzyni mają około metra mniej i są niemal połowę lżejsze.

d1ivsql

Analizy DNA ujawniły jednoczenie bogatą genetyczną różnorodność w obrębie każdego z tych gatunków. Słonie sawannowe i mamuty cechowało niewielkie zróżnicowanie genetyczne, słonie azjatyckie są pod tym względem średnie, podczas gdy słonie leśne - wysoce zróżnicowane.

"Teraz należy zacząć traktować słonie leśne i sawannowe, jako dwa różne obiekty starań związanych z ochroną" - zauważa Alfred Roca z Department of Animal Sciences na University of Illinois. "Od połowy XX w. wszystkie słonie z Afryki chroniono, jako jeden gatunek. Teraz, kiedy wiemy, że to zupełnie różne zwierzęta, słonie leśne powinny zyskać wyższy priorytet w staraniach związanych z ochroną" - dodaje.

d1ivsql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivsql
d1ivsql
Więcej tematów