Afera reprywatyzacyjna. Okręgowa Rada Adwokacka postawiła dwa zarzuty dyscyplinarne mec. Robertowi N.
• Zarzuty naruszenia etyki zawodowej usłyszał mec. Robert N., znany ze sprawy reprywatyzacji w stolicy, od adwokackiego rzecznika dyscyplinarnego - potwierdził rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej Michał Fertak
• Robert N. został już przesłuchany
14.11.2016 | aktual.: 17.11.2016 12:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według informacji portalu tvnwarszawa.pl rzecznik dyscyplinarny postawił N. dwa zarzuty związane z naruszeniem zasad etyki zawodowej; jeden dotyczy spraw reprywatyzacji, a drugi - zasiadania w zarządzie spółki, co jest niezgodne z adwokackimi zasadami deontologii i godności wykonywania zawodu.
Dwa źródła PAP w ORA podały, że obwiniony adwokat został przesłuchany. Nie ujawniono, jakie zajął stanowisko: czy przyznał się do zarzutów i czy złożył wyjaśnienia.
Mec. N. od wielu lat zajmował się sprawami reprywatyzacyjnymi. Był pełnomocnikiem wielu osób ubiegających się o zwrot nieruchomości zabranych po wojnie właścicielom na mocy dekretu Bieruta. Jak się jednak okazało - co ujawniła "Gazeta Stołeczna" - on sam, a także jego siostra Marzena K. (do niedawna urzędniczka resortu sprawiedliwości, która - jak się okazało - na reprywatyzacji wzbogaciła się o ponad 30 mln zł, ale nie ujawniała tego w oświadczeniach majątkowych, za co prokuratura postawiła jej zarzuty) stali się właścicielami kilku nieruchomości.
N. prowadził m.in. sprawę reprywatyzacji działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70, przy Pałacu Kultury i Nauki. Jednym z przedwojennych właścicieli tej działki był obywatel Danii; rząd polski wypłacił Duńczykom odszkodowanie za nieruchomości przejęte na mocy dekretu Bieruta, ale roszczenia do tej działki - jak się okazało - były w obiegu i można było je kupić. Media ujawniły, że prawa do tej działki miała Marzena K. a także Janusz Piecyk i adwokat Grzegorz Majewski, który po ujawnieniu tej sprawy zrezygnował z funkcji dziekana warszawskiej ORA.
Na początku listopada resort finansów podał, że prawo własności dwóch trzecich gruntu dawnej Chmielnej 70 przechodzi na własność Skarbu Państwa.
PAP, tvnwarszawa.pl, oprac. Adam Przegaliński