PolskaAdwokaci zaskarżyli ustawę o "praniu pieniędzy"

Adwokaci zaskarżyli ustawę o "praniu pieniędzy"

Trybunał Konstytucyjny otrzymał skargę
adwokatów na nowelę ustawy o "praniu pieniędzy", której jeden z
zapisów nakłada na nich obowiązek zawiadomienia o transakcji,
mogącej być przestępstwem. Radcowie prawni też zaskarżą tę ustawę
pod koniec czerwca - powiedział sekretarz Krajowej
Rady Radców Prawnych Władysław Lewandowski.

04.06.2004 12:45

Według szefa Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) Stanisława Rymara, tak sformułowany zapis ustawy podważa podstawową dla adwokatury zasadę zaufania klienta do swego adwokata. "Obowiązek zawiadomienia odpowiednich służb o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa przez klienta danego adwokata kłóci się z obowiązkiem zachowania tajemnicy obrończej, której nikt, żaden organ, nie może uchylić" - zaznaczył Rymar.

W ramach dostosowywania naszych ustaw do systemu prawnego Unii Europejskiej, Sejm nowelizując w marcu tę ustawę z grudnia 2001 r. zdecydował, że adwokaci, radcowie prawni, prawnicy zagraniczni, biegli rewidenci i doradcy podatkowi będą mieli obowiązek rejestrowania transakcji podejrzanych w związku z praniem pieniędzy. Już wtedy przedstawiciele tzw. zawodów prawniczych mówili, że narusza to prawo do zachowania tajemnicy zawodowej.

Radcowie prawni chcą się zapoznać z treścią wniosku adwokatów, który dotarł już do TK. "Przygotowujemy nasz wniosek, wzbogacając go o argumenty adwokatów, tak by Trybunał oba wnioski mógł rozpatrzyć łącznie" - powiedział mec. Lewandowski z KRRP. Uważa on, że pod pretekstem dostosowywania naszego prawa do przepisów Unii Europejskiej, nowelizacja ustawy "wprowadziła rygor wykraczający poza unijne wymogi". "Nawet nie wiadomo, jak taką ustawę wykonać" - dodał.

Ustawa weszła w życie 1 maja - z chwilą przystąpienia naszego kraju do UE. Zawody prawnicze zostały włączone do katalogu instytucji obowiązanych do złożenia stosownych zawiadomień, w związku z unijną dyrektywą dotyczącą zwalczania zjawiska prania brudnych pieniędzy. We wcześniejszej wersji ustawy obowiązek taki miały osoby prowadzące kantory, zakłady ubezpieczeń, banki, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne, Poczta Polska, firmy leasingowe, notariusze, przedsiębiorcy prowadzący domy aukcyjne, antykwariaty, lombardy czy sprzedaż komisową.

_ "Nie wszystkie kraje Unii Europejskiej znowelizowały swoje przepisy w związku z tą zmienioną dyrektywą"_ - mówił jeszcze w kwietniu mec. Rymar powołując się m.in. na przykład Francji. Zwracał też uwagę, że dyrektywa ta, ingerująca w zakres tajemnicy zawodowej, jest powszechnie krytykowana przez środowiska prawnicze, a niedługo prawdopodobnie będzie zmieniona.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)