Trwa ładowanie...
d3myra5
30-04-2007 08:25

Abraham H. Foxman otrzymał Nagrodę Orła Karskiego

Krajowy dyrektor amerykańsko-żydowskiej Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abraham H. Foxman odebrał Nagrodę Orła Karskiego za 2006 r., przyznaną mu za zasługi w walce z antysemityzmem i promowaniu demokracji.

d3myra5
d3myra5

Uroczystość wręczenia nagrody, ufundowanej w 2000 r. przez legendarnego kuriera AK Jana Karskiego, który w czasie okupacji hitlerowskiej przekazał na Zachód relację o zagładzie Żydów, odbyła się w niedzielę wieczorem (czasu lokalnego) w hotelu Mayflower w Waszyngtonie.

Nagrodę - statuetkę orła z brązu - wręczył Foxmanowi biskup Tadeusz Pieronek. Odczytał on list od przewodniczącego kapituły nagrody i jednego z poprzednich jej laureatów, b. premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Jan Karski ufundował nagrodę w kwietniu 2000 r., na krótko przed śmiercią w lipcu tego samego roku. Miała ona być przyznawana tym, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować (w przypadku Polaków), oraz tym, którzy nie będąc Polakami, nie pozostają wobec naszego kraju obojętni".

W swoim liście, odczytanym z okazji nagrody dla Foxmana, Tadeusz Mazowiecki napisał m.in.: "Ponieważ ten tragiczny alarm skierowany do świata, aby pomóc narodowi żydowskiemu, został podniesiony przez Polaka i katolika, Karski pozostaje skarbem polskim i żydowskim. Jan Karski reprezentuje samą istotę naszej polsko-żydowskiej rzeczywistości".

d3myra5

Abraham Foxman pochodzi z rodziny warszawskich Żydów. Podczas okupacji hitlerowskiej ocalał przechowywany przez Polkę, która ochrzciła go, aby ukryć jego żydowską tożsamość. Kiedy w 1946 r. okazało się, że jego rodzice przeżyli, kobieta oddała im chłopca. Wkrótce potem Foxmanowie wyemigrowali do USA.

W latach poprzednich laureatami Orłów Karskiego, przyznawanych za promowanie demokracji i praw człowieka, byli m.in.: redakcja "Tygodnika Powszechnego", słynna, zmarła niedawno włoska dziennikarka Oriana Fallaci, wybitny filozof ks.prof. Józef Tischner, bohater demokratycznej opozycji w PRL Jacek Kuroń, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim Marek Edelman oraz prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. (sm)

Tomasz Zalewski

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj