PolskaAbp Życiński do policjantów: nie jesteście tylko tropicielami zła

Abp Życiński do policjantów: nie jesteście tylko tropicielami zła

O szacunek dla godności człowieka i
nieuleganie atmosferze konfliktów i podziałów zaapelował do
policjantów abp Józef Życiński. Metropolita lubelski przewodniczył
w Lublinie mszy świętej z okazji wojewódzkich obchodów
Święta Policji.

25.07.2006 | aktual.: 25.07.2006 14:20

Abp Życiński podkreślił, że policjanci, służąc poszanowaniu prawa, sprawiedliwości i uczciwości, służą temu, co jednoczy.

Wasze świadectwo - kiedy bronicie prawdy i uczciwości, kiedy w dramatycznych warunkach nie jesteście tylko tropicielami zła, ale jesteście świadkami wartości takich jak honor, sprawiedliwość, uczciwość - jest czymś bardzo ważnym i istotnym - dodał.

W obecnych polskich absurdalnych warunkach, gdzie trwają różnego rodzaju konflikty międzypartyjne, to właśnie wy macie tę szansę, żeby być ponad podziałami, ukazując, że pewne wartości są ważniejsze, niż to, co kłóci rodaków - powiedział.

Metropolita powiedział, że taka postawa jest szczególnie ważna dzisiaj w Polsce, ponieważ istnieją w niej środowiska kierujące się "chorą podejrzliwością", które "zajmują się tropieniem zdrajców" i reprezentują styl bycia, w którym nie widzi się człowieka, nie widzi się godności, tylko operuje się pomówieniami, insynuacją, intrygą.

Według metropolity lubelskiego, takie postawy świadczą o małości i prowadzą do obalania wszelkich autorytetów. Jest to ulubione zajęcie dla ludzi małych. Małych fascynuje to, że mogą wycinać wokół siebie autorytety, bo wtedy oni w pustynnym pejzażu wyglądają na wielkich - zaznaczył.

Abp wezwał policjantów, aby nie ulegali nastrojom konfliktów i podziałów. "Nie dać się ogarnąć stylowi skłóconych rodaków, nie operować pomówieniami - kto jest zdrajcą, a kto może być zdrajcą, tylko żyjąc w świecie, w którym doświadczacie zła na pierwszej linii frontu walki z nim, być równocześnie świadkiem wiary w człowieka, ludzkiej godności, nie pozwolić się dzielić, lecz ciągle jednoczyć" - apelował metropolita.

Podczas uroczystości przed Komendą Wojewódzką Policji około tysiąca policjantów otrzymało nominacje na wyższe stopnie, a ponad 80 zostało uhonorowanych Krzyżami Zasługi i odznaczeniami resortowymi.

Ustawę o policji państwowej, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej, uchwalono 24 lipca 1919 r. W 1944 r. Policja Państwowa została rozwiązana a powołano w jej miejsce Milicję Obywatelską. Na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, 6 kwietnia 1990 r.áMO rozwiązano i ponownie powołano Policję.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)