5 czynników które wpływają na wysokość składki OC pojazdu
Ubezpieczenie OC jest obwiązkową polisą, którą musi nabyć każdy właściciel pojazdu. Jego wysokość jest uzależniona od wielu czynników – dowiedz się, co wpływa na składkę OC i na co należy zwrócić uwagę zanim zdecydujesz się na ofertę konkretnego ubezpieczyciela!
04.10.2019 10:13
Ceny OC to temat kontrowersyjny, wywołujący duże poruszenie wśród wszystkich właścicieli pojazdu. Nie ma w tym nic dziwnego – co roku kierowcy muszą wykupić ubezpieczenie. Jego brak skutkuje poważnymi konsekwencjami finansowymi... a jego wykupienie często wiąże się ze sporym wydatkiem. Zdarza się także, że kierowcy porównują między sobą koszt wykupienia polisy i zauważają, że stawki znacznie od siebie odbiegają. Jest przynajmniej 5 czynników, które wpływają na finalną wysokość składki OC.
1. Wiek kierowcy ma znaczenie
Im dłuższy staż za kierownicą, tym niższa stawka OC. Ta zasada obowiązuje w niemal każdym przypadku. W przypadku większości ubezpieczycieli z najwyższymi kosztami ubezpieczeń komunikacyjnych muszą liczyć się osoby poniżej 25 roku życia. Osobom, które posiadają prawo jazdy od kilkunastu lat przysługują zazwyczaj znaczące zniżki, m.in za bezkolizyjną jazdę czy kolejne przedłużenie polisy w konkretnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciele zakładają także, że młode osoby są bardziej skore do brawurowej jazdy, a co za tym idzie – mogą częściej być sprawcami kolizji.
2. Im większe miasto, tym drożej
To, w jakim mieście zarejestrowane i użytkowane jest auto ma znaczny wpływ na stawkę OC. Nietrudno się domyślić, że w Warszawie czy Krakowie jest o wiele większe ryzyko kolizji niż w mniejszej miejscowości czy poruszając się tylko po trasie. Jazda po mieście, w którym często zdarzają się zatory komunikacyjne wymaga od kierowcy większej czujności, dlatego ubezpieczyciele żądają wyższych wpłat kapitału.
3. Moc silnika ma wpływ na stawkę OC
Właściciele pojazdów dużej mocy silnika, według statystyk, pokonują więcej kilometrów rocznie (średnio). Większa pojemność silnika jest równoznaczna z większą mocą pojazdu, a co za tym idzie – większą prędkością. Niestety, nierozważne prowadzenie samochodu i zbyt szybka jazda to nadal najpowszechniejsze przyczyny wypadków drogowych. W związku z tym, od posiadacza samochodu, który stwarza potencjalnie większe zagrożenie na drodze, wymaga się wyższej składki OC.
4. Parametry techniczne pojazdu
Nie tylko moc silnika ma wpływ na wysokość składki OC. Wpływa na nią także marka pojazdu i jego wiek. Posiadacze aut marek, które uważane są za premium, muszą liczyć się z wyższymi stawkami – zwłaszcza, gdy samochód jest wyposażony w silnik o dużej pojemności. Wiek auta także ma znaczny wpływ finalną kwotę OC. Im starszy pojazd, tym niższe będą stawki OC, ze względu na jego niższą wartość rynkową.
Jeżeli stroisz przed decyzją, jaki samochód wybrać, by był nie tylko komfortowy, ale i jego całościowe utrzymanie nie wiązało się ze zbyt wysokimi kosztami – wpisz dane techniczne oraz swoje miejsce zamieszkania w kalkulator OC AC, poszukaj także informacji na forach o realnym zużyciu paliwa (w trasie i podczas jazdy po mieście).
5. Ubezpieczyciel, którego wybierasz
Na wysokość stawki ubezpieczenia ma wpływ także to, którego ubezpieczyciela wybierzesz. Różnice między kwotami w konkretnych firmach ubezpieczeniowych mogą wynosić od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych! Nie oznacza to jednak, że najtańsze ubezpieczenie będzie tym najlepszym Aby wybrać ofertę, która będzie idealnie odpowiadała Twoim potrzebom, skorzystaj z kalkulatora OC AC.
Wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC jest decyzją, która warto dokładnie przemyśleć – zwłaszcza gdy jest się młodym kierowcą, nieposiadającym doświadczenia w zakresie wykupowania ubezpieczeń komunikacyjnych. Na finalny koszt ubezpieczenia wpływa bowiem wiele czynników, zakres polisy u konkretnych ubezpieczycieli także się różni. Zanim podejmiesz więc ostateczną decyzję, przejrzyj oferty różnych firm i wybierz taką, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb i Twojego budżetu.