100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Osobisty list byłego papieża Benedykta XVI

- W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga - pisze Benedykt XVI w specjalnym liście z okazji zbliżających się 100. urodzin Karola Wojtyły. Dokument odczytano w krakowskiej kurii w obecności metropolity abp Marka Jędraszewskiego.

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Osobisty list byłego papieża Benedykta XVI
Źródło zdjęć: © pap

W piątkowym wydarzeniu brał udział także wieloletni sekretarz papieski kard. Stanisław Dziwisz. Benedykt XVI w liście przypomniał, że Karol Wojtyła urodził się w czasie, gdy Polska odzyskała niepodległość, co wiązało się z nadziejami społecznymi, ale także wielkimi wysiłkami, "ponieważ organizujące się na nowo państwo ciągle odczuwało nacisk obydwu mocarstw – Niemiec i Rosji".

"Teologii uczył się jednak nie tylko z książek, ale także poprzez doświadczenie konkretnej ciężkiej sytuacji, w której znajdował się on sam i jego kraj. Jest to poniekąd charakterystyczne dla całego jego życia i działalności. Studiuje książki, ale zawarte w nich pytania stają się treścią, którą przeżywa i której dogłębnie doświadcza" - tłumaczył Benedykt XVI.

Niemiecki kardynał dodał, że w momencie wyboru Wojtyły na następcę św. Piotra, Kościół znajdował się w sytuacji dramatycznej. "Obrady soborowe przedstawiano na forum publicznym jako spieranie się o samą wiarę, która w ten sposób wydawała się pozbawiona swego charakteru nieomylnej i nienaruszalnej pewności. Tak więc na nowego papieża czekało w istocie zadanie po ludzku niemal niewykonalne" - pisze papież emeryt.

"Już na pierwszy rzut oka okazało się jednak, że Jan Paweł II budził nowe zachwycenie się Chrystusem i Jego Kościołem. Najpierw jego słowa na rozpoczęcie pontyfikatu, zawołanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Ten ton charakteryzował zresztą cały jego pontyfikat i uczynił go wyzwalającym odnowicielem Kościoła. Stało się tak dlatego, że nowy papież pochodził z kraju, w którym recepcja soboru była pozytywna. Decydujące było nie powątpiewanie we wszystko, lecz radosna odnowa wszystkiego" - podkreślił Benedykt XVI.

Jan Paweł II "na nowy sposób ukazywał wiarę Kościoła"

Duchowny przypomniał także, że Papież-Polak w 104 podróżach duszpasterskich "przemierzył cały świat i wszędzie głosił Ewangelię jako radosną nowinę, wyjaśniając w ten sposób także swój obowiązek opowiadania się za dobrem, za Chrystusem".

"W 14 encyklikach na nowy sposób ukazywał wiarę Kościoła i jego ludzkie nauczanie. Nieuniknione więc było to, że wywołał sprzeciw w Kościołach Zachodu, które były przepełnione wątpliwościami" - zaznaczył autor listu.

Benedykt XVI przypomina także moment, w którym podano wiadomość o śmierci św. Jana Pawła II. "Nie zapomnę przede wszystkim chwili, w której wielki dzwon św. Piotra ogłosił tę wiadomość. W dniu pogrzebu Ojca Świętego można było zobaczyć mnóstwo plakatów z napisem "Santo subito". Było to wołanie, które płynęło ze spotkania z Janem Pawłem II ze wszystkich stron. I nie tylko na Placu św. Piotra, ale w różnych kręgach intelektualistów dyskutowano nad nadaniem Janowi Pawłowi II tytułu 'Wielki'" - wskazuje niemiecki kardynał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)