PolskaKazimierz Michał Ujazdowski - minister kultury

Kazimierz Michał Ujazdowski - minister kultury

Kazimierz Michał Ujazdowski, mianowany
ministrem kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Kazimierza
Marcinkiewicza, od lipca ubiegłego roku pełnił funkcję
wicemarszałka Sejmu; był posłem I, III i IV kadencji Sejmu;
obecnie jest posłem Sejmu V kadencji.

Kazimierz Michał Ujazdowski - minister kultury
Źródło zdjęć: © WP.PL | mg

Ujazdowski był już raz ministrem kultury - w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2000-2001. Za jego kadencji resort ten nosił nazwę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ujazdowski powołał w tamtym czasie Instytut Adama Mickiewicza, który - jako Centrum Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej - miał za zadanie popularyzowanie polskiej kultury na świecie. W 2005 r. minister kultury Waldemar Dąbrowski zarządził połączenie Instytutu Adama Mickiewicza i Narodowego Centrum Kultury, w wyniku czego powstała państwowa instytucja kultury pod nazwą Instytut im. Adama Mickiewicza.

Ujazdowski powołał również Instytut Dziedzictwa Narodowego, mający na celu badanie i upowszechnianie kultury polskiej. Instytut koordynował m.in. obchody Roku Paderewskiego i Roku Norwidowskiego w Polsce. W 2000 r. Ujazdowski nadzorował uchwalenie tzw. małej nowelizacji prawa autorskiego i praw pokrewnych, umożliwiającej m.in. ściganie z urzędu przestępstw nielegalnego kopiowania i rozprowadzania nagrań fonograficznych i zwiększającej kary za kradzież praw autorskich.

Ujazdowski zapowiadał także szybkie dokończenie prac ustawodawczych m.in. nad ustawami o kinematografii i o działalności kulturalnej. Ustaw tych nie udało się jednak za jego kadencji uchwalić. W trakcie tegorocznej kampanii wyborczej Ujazdowski przedstawił program polityki kulturalnej PiS pt. Pakt dla Kultury Narodowej, przewidujący m.in. zwiększenie o 20% wydatków państwa na kulturę, nowe inwestycje w muzealnictwie oraz większe nakłady na ochronę zabytków.

Ujazdowski zapowiadał m.in., że PiS wniesie do rządu "coś, co nazywa się polską polityką historyczną". Według nowego ministra chodzi w niej o umiejętności przekazywania polskich zasług historycznych w nowoczesnych formach, jak i przekazywania "tego wyjątkowego doświadczenia, jakim była udana batalia zmagania się Polski z nazizmem i komunizmem".

Ujazdowski to jeden z założycieli Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w czerwcu 2001 r. W lipcu 2001 r., w proteście przeciwko odwołaniu Lecha Kaczyńskiego z funkcji ministra sprawiedliwości, Ujazdowski podał się do dymisji ze stanowiska ministra kultury.

Kazimierz Michał Ujazdowski urodził się 28 lipca 1964 r. w Kielcach. Pochodzi z rodziny o tradycjach prawniczych i politycznych (sam także jest prawnikiem z wykształcenia, ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego). Jego dziadek, Kazimierz Cyprian Ujazdowski, w okresie międzywojennym był obrońcą w wielu procesach politycznych - m.in. w procesie brzeskim. Ujazdowski podjął działalność polityczną w młodym wieku - już jako 18-latek został w czasie stanu wojennego (w 1982 r.) aresztowany i skazany przez sąd wojskowy na karę więzienia w zawieszeniu za działalność opozycyjną.

Od 1984 r. działał w Ruchu Młodej Polski. Sześć lat później był jednym z założycieli Forum Prawicy Demokratycznej, ugrupowania utworzonego przez zwolenników rządu Tadeusza Mazowieckiego. Działał też w Unii Demokratycznej, którą opuścił w 1992 r., by współtworzyć Partię Konserwatywną. Po rozłamie w tej partii w 1994 r. został szefem nowo powstałej Koalicji Konserwatywnej, która współtworzyła następnie Akcję Wyborczą Solidarność.

Kierował Koalicją Konserwatywną do momentu, gdy ugrupowanie to połączyło się z SKL (od lutego 1999 r. był wiceszefem SKL). W 2001 r. powstało Przymierze Prawicy (PP) - partia utworzona przez grupę byłych członków SKL, ZChN i środowisko Ligi Republikańskiej. Ujazdowski został liderem Przymierza i postanowił, że PP wystartuje w wyborach z list komitetu PiS, z ówczesnym ministrem sprawiedliwości Lechem Kaczyńskim na czele.

Kazimierz Michał Ujazdowski ma żonę Lidię i troje dzieci: Kazimierza, Aleksandra oraz Annę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)