PolskaHalloween wyprze Wszystkich Świętych? Na razie nic na to nie wskazuje

Halloween wyprze Wszystkich Świętych? Na razie nic na to nie wskazuje

• Według sondaży Payback i dla Polskiego Radia 24 zdecydowana większość Polaków nie obchodzi Halloween
• Najczęściej obchodzą je osoby urodzone po 1980 roku
• Przeciwnicy święta mówią, że w ten sposób promowany jest okultyzm
• Kościół co roku przypomina o szkodliwości Halloween

Halloween wyprze Wszystkich Świętych? Na razie nic na to nie wskazuje
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Sondaż Payback przeprowadzony w dniach 7-17 października pokazuje, że Halloween w Polsce jest coraz mniej popularne. Według Payback zaledwie 13 proc. Polaków obchodzi to święto. Ale krytycy tego anglosaskiego zwyczaju nie muszą się na razie obawiać, że wyprze ono Wszystkich Świętych, ponieważ 95 proc. ankietowanych planuje odwiedzić groby swoich bliskich. Również 92 proc. osób urodzonych pomiędzy 1980 a 2000 rokiem deklaruje, że pójdzie na cmentarz.

Halloween nie jest już tak popularne jak w poprzednich latach. Najczęściej obchodzą je właśnie ludzie młodzi, bo aż co czwarty 20 i 30 latek. Ale w większości przypadków ogranicza się to do zrobienia ozdób do domu. Tylko 15 proc. 20 i 30 latków pójdzie w tym dniu na imprezę w klubie, a 8 proc. obejrzy horrory.

Dzieci też masowo nie obchodzą Halloween, bo 78 proc. rodziców deklaruje, że ich dzieci nie będą tego robić. Dzieci, podobnie jak 20 i 30 latkowie, najczęściej robią ozdoby do domu. 32 proc. dzieci, zamiast w klubie, będzie miało zabawy w szkole lub przedszkolu. A według sondażu Payback prawie co trzecie dziecko przebiera się i zbiera cukierki wśród sąsiadów.

Polacy są podzieleni w swoich przekonaniach na temat anglosaskiego święta. Co trzeci ankietowany twierdzi, że nie widzi nic złego w obchodzeniu tego zwyczaju, ale nie jest też entuzjastą Halloween, a 20 proc. uważa, że Halloween może wyprzeć z polskiej tradycji Wszystkich Świętych. Ale już w sondażu TNS Polska dla Polskiego Radia 24, 60 proc. ankietowanych odpowiedziało że nie podoba im się obchodzenie tego święta w Polsce.
##Bezsensowna zabawa zamiast Wszystkich Świętych
Większość Polaków nie traktuje poważnie Halloween tak jak Anna Sobecka. Posłanka PiS w liście do Kujawsko-pomorskiego Kuratora Oświaty zauważa, że Halloween kryje w sobie okultystyczne znaki, a branie udziału w różnych zabawach może mieć złe skutki dla dzieci.

Anna Sobecka napisała list po tym jak kurator oświaty zwrócił się do szkół o nie obchodzenie Halloween, ponieważ nie kryją się za tym żadne wartości, a przed Wszystkimi Świętymi uczniowie mogliby porządkować mogiły żołnierzy poległych w walce o Polskę. Jednocześnie zaznaczył, że uczenie o tym zwyczaju na lekcjach języka angielskiego jest jak najbardziej uzasadnione i nie ma w tym niż złego.
##Halloween odrodziło się w USA
Halloween przede wszystkim obchodzone jest w USA i Kanadzie a tradycja sięga niemal stu lat. Zwyczaj wywodzi się z celtyckich wierzeń. Według Celtów w tym dniu duchy zmarłych wracały do swoich domów. A tradycja przebierania się w Halloween prawdopodobnie wywodzi się z tego, że złe duchy były odstraszane.

Wraz z chrystianizacją Irlandii zwyczaj zaczął zanikać i dopiero wraz z irlandzkimi imigrantami w USA odżył na innym kontynencie. Halloween stało się amerykańskim świętem, które cieszy się tam największą popularnością zaraz po Bożym Narodzeniu.

W Polsce obchodzenie Halloween nie jest powszechne. Od kilku lat Kościół konsekwentnie informuje o zagrożeniach związanymi z tym zwyczajem. Ostatnie lata to nieustanna kampania hierarchów i księży przeciwko wampirom, duchom i pukaniu do drzwi pod hasłem "Cukierek albo psikus". Duchowni dostrzegają w używaniu symboli związanych ze śmiercią i magią promocję okultyzmu, a przede wszystkim niezgodność z nauczaniem Kościoła. Według części przeciwników tego święta przebieranie za diabły i wampiry może prowadzić do opętania przez Szatana.

Zaciekła wojna ze zwyczajem z Ameryki trwa też w internecie. Od kilku lat na Facebooku przeciwnicy obchodzenia tego święta w Polsce 31 października zmieniają swoje zdjęcia profilowe na wizerunki swoich świętych imienników lub dołączają do wydarzeń informujących, że nie obchodzą Halloween.
##Kościół przeciwko Halloween
Co roku na koniec października katoliccy duchowni zwracają uwagę, że obchodzenie Halloween to przenoszenie na polski grunt obcej tradycji. Rok temu kardynał Kazimierz Nycz zauważył, że nie można walczyć ze skutkami Halloween, ale z przyczynami jego obchodzenia.

Za takie uznał niedocenianie polskiej tradycji i brak jej promowania. A przede wszystkim mylenie Dnia Wszystkich Świętych z Zaduszkami. 1 listopada to radosne święto Wszystkich Świętych, których Kościół nie wyświęcił. Jednak we Wszystkich Świętych Polacy masowo odwiedzają groby bliskich zamiast w Zaduszki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)