Trwa ładowanie...
papież
27-01-2009 09:45

Żydzi żądają od papieża potępienia biskupa negacjonisty

Środowiska żydowskie domagają się od Watykanu i
samego Benedykta XVI jednoznacznego gestu potępienia biskupa
lefebrysty Richarda Williamsona, który neguje holokaust - piszą na pierwszych stronach największe włoskie gazety.

Żydzi żądają od papieża potępienia biskupa negacjonistyŹródło: AFP
d2hcg0i
d2hcg0i

Biskup negacjonista jest jednym z czterech przedstawicieli Bractwa świętego Piusa X, z których papież w sobotę zdjął ekskomunikę.

- Uważamy negacjonizm za hańbę i mamy nadzieję, że jest to tylko moment trudności w relacjach z Kościołem katolickim, oczekujemy pozytywnego gestu - oświadczył przewodniczący włoskiego związku gmin żydowskich Renzo Gattegna. - Nie można milczeć - dodał.

"La Repubblica" przytacza również wypowiedź rabina Szlomo Bekhora, który odnosząc się do zdjęcia ekskomuniki z Williamsona oświadczył: nie można trzymać w drużynie kogoś, kto opowiada się za masową zagładą, mówić, że się z nim nie zgadza i jednocześnie grać z nim razem.

Równie ostre stanowisko zajął wiceprzewodniczący niemieckiej wspólnoty żydowskiej Dieter Graumann: to niebywały akt prowokacji; szczególnie bolesne, zdumiewające i godne potępienia jest to, że to niemiecki papież opowiada się za nastaniem epoki lodowcowej w stosunkach między Żydami a Kościołem katolickim.

d2hcg0i

Rzymska gazeta zwraca jednocześnie uwagę na dramatyczny paradoks pontyfikatu Benedykta XVI. - Znany jest on z teologicznego zrywu, bardziej niż pozytywnego wobec judaizmu, a jednak Watykan podminowuje dialog z Żydami miesiąc po miesiącu - twierdzi watykanista Marco Politi.

W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" znany teolog dysydent Hans Kueng wyraził opinię, że w Kościele trwa "proces restauracji". - Ostatnie wydarzenia są znakiem usztywnienia Watykanu i stałego marszu wstecz - ocenił szwajcarski teolog. Jego zdaniem jest to bardzo niepokojące.

Następnie Kueng, który przez lata krytykował Jana Pawła II, oświadczył: papież Wojtyła umiał uniknąć pewnych błędów i lepiej potrafił przemawiać do ludzi.

- I to on ekskomunikował biskupów Lefebvre'a. Oto następny przykład obecnego kroku wstecz - zauważył Hans Kueng. Według niego Benedykt XVI żyje w swoim świecie, oddalił się od ludzi i żyjąc wielkimi procesjami oraz pompatycznymi ceremoniami nie widzi problemów wiernych.

Dziennik "Corriere della Sera" zwraca zaś w komentarzu uwagę na to, że burza wokół biskupa negacjonisty nie jest wewnętrzną sprawą Kościoła, a jego wypowiedzi nie można traktować jako osobistej opinii. (kab)

Sylwia Wysocka

d2hcg0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hcg0i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj