Trwa ładowanie...
d1h0e1o
d1h0e1o

Zostań dawcą szpiku

Wielką akcję pozyskiwania i badania potencjalnych dawców szpiku zorganizuje Fundacja Urszuli Jaworskiej 14-15 listopada.
Share
d1h0e1o

Przeszczepienie szpiku kostnego może uratować życie ludziom chorym na białaczkę oraz na inne nowotwory krwi. Co roku w Polsce od 6 do 9 osób na każde 100 000 zachoruje na nowotwory układu krwiotwórczego.

Tylko 25% pacjentów może znaleźć dawcę szpiku wśród najbliższej rodziny. Alternatywą dla pozostałych 75% jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego, czyli od zupełnie obcej osoby, która zechce uratować czyjeś życie. _ Można więc założyć, że jeśli na nowotwory krwi choruje co roku ok. 4000 Polaków, to co najmniej 1000 chorych potrzebować będzie dawców niespokrewnionych_ - informują przedstawiciele Fundacji.

Największy w Polsce Bank Dawców Szpiku Kostnego prowadzony przez Fundację Urszuli Jaworskiej liczy ok. 8000 potencjalnych dawców. _ To wciąż kropla w morzu potrzeb_ - mówią przedstawiciele Fundacji. (reb)

Zobacz: * wykaz laboratoriów, do których można się będzie zgłosić na badania krwi po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu godziny badania*

d1h0e1o

Podziel się opinią

Share
d1h0e1o
d1h0e1o
Więcej tematów