Trwa ładowanie...

Zmarł Symcha Rotem. Miał 94 lata

Jeden z liderów Żydowskiej Organizacji Bojowej w czasie II wojny światowej, uczestnik powstania w warszawskim getcie i Powstania Warszawskiego, zmarł w Jerozolimie. Symcha Rotem miał 94 lata.

Share
Zmarł Symcha Rotem. Miał 94 lataŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dq3z3lg

Symcha Rotem urodził się 10 lutego 1925 r. na warszawskim Czerniakowie jako Szymon Ratajzer. Po wybuchu wojny, gdy razem z rodziną znalazł się w getcie, wstąpił do Żydowskiej Organizacji Bojowej. Dostał pseudonim "Kazik". Dzięki "aryjskiemu" wyglądowi zdobył dokumenty, z którymi mógł opuszczać getto.

W czasie powstania walczył w grupie bojowej Henocha Gutmana. Gdy chyliło się ono ku upadkowi, odnalazł 30 bojowników ŻOB, wśród których był m.in. Marek Edelman i kanałami wyprowadził ich z getta, a następnie wywiózł do lasu pod Warszawą.

Symcha Ratajzer-Rotem brał także udział w Powstaniu Warszawskim, walczył na Starym Mieście w oddziale Armii Krajowej, po upadku Starówki wyprowadził powstańców kanałami na Żoliborz. Po wojnie, w listopadzie 1946 r., wyjechał do Palestyny, a następnie do Izraela. Zamieszkał w Jerozolimie. Tam zmienił nazwisko na Rotem - od nazwy drzewa rosnącego na pustyni, pod którym usiadł prorok Eliasz.

W 70. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie - 19 kwietnia 2013 r. - przed pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Symchę Rotema Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

dq3z3lg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq3z3lg
dq3z3lg
Więcej tematów