Trwa ładowanie...

Zapomnij o tańszych lekach

Pod hasłem troski o pacjenta, rząd chce wprowadzić 3% podatek od wpływów z refundacji, czyli od pieniędzy, które wcześniej sam wydał na pomoc pacjentom. Chce też zakazać promocji na leki i narzucić wszystkim aptekom jednolite ceny - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Zapomnij o tańszych lekachŹródło: Jupiterimages
d2kd5vy

Budżet ma na tym zarobić 180 mln zł. A pacjenci? Jak zwykle zapłacą za to ukrytą podwyżką leków. Pieniądze zasiliłyby Agencję Oceny Technologii Medycznych. To instytucja, która wydaje opinie o skuteczności leków ubiegających się o refundację. W praktyce oznacza to, że pieniądze zamiast na finansowanie leków pójdą na rozbudowę administracji.

Przy okazji rząd chce ograniczyć i tak już wątła konkurencję na rynku farmaceutycznym narzucając wszystkim aptekom jednolite ceny. Chorzy pożegnają się z promocjami i zniżkami w ramach kart stałego klienta.

Ucierpią też szpitale.Będą musiały kupować leki po urzędowych cenach, a nie tak jak dziś na zasadzie przetargów. Wydatki na leki stanowią 10-15% szpitalnych budżetów.

d2kd5vy

Projekt ujednolicenia cen spotkał się z ostrą krytyką ekspertów, zarówno samej branży jak i niezależnych instytucji jak Centrum im. Adama Smitha czy UOKiK. - To zbrodnia przeciwko wolnemu rynkowi - twierdzi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno przekonuje, że proponowane rozwiązania będą służyć pacjentowi. Nie potrafi jednak wyjaśnić w jaki sposób.

Gazeta Prawna w internecie <a href="http://www.gazetaprawna.pl" rel="nofollow">www.gazetaprawna.pl</a>

d2kd5vy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kd5vy
Więcej tematów