PolskaZakrzewski: stan przygotowań policji do wdrożenia układu z Schengen budzi niepokój

Zakrzewski: stan przygotowań policji do wdrożenia układu z Schengen budzi niepokój

Stan przygotowań polskiej policji do wdrożenia konwencji wykonawczej i układu z Schengen wzbudza niepokój, a główne niedociągnięcia to zbyt długie poszukiwanie kandydatów na kontrolerów i zaniechanie doskonalenia kadr - uważa dyrektor departamentu kontroli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Zakrzewski.

02.06.2004 | aktual.: 02.06.2004 14:34

Zakrzewski uczestniczył w środę w Warszawie w obradach dwudniowej II krajowej konferencji "Kontrola i audyt w perspektywie europejskiej".

"Niepokojące są fakty długotrwałego poszukiwania kandydatów na stanowiska kontrolerskie przy jednoczesnym zaniechaniu stałego procesu doskonalenia kadr" - powiedział Zakrzewski.

"Dotyczy to niektórych służb mundurowych, w których stawia się na liderów, a nie prowadzi ustawicznej działalności edukacyjnej zmierzającej do kształtowania jednorodnego zespołu w pełni profesjonalnego i nadążającego za rozwojem nowych technologii i ujawniających się zagrożeń" - dodał.

"Dylematy te winny zainteresowane służby mundurowe rozstrzygnąć jak najszybciej w celu wypracowania określonej, skutecznej i pozytywnej, również pod względem finansowym, strategii" - dodał Zakrzewski.

Zakrzewski przypomniał, że podjęto już niezbędne kroki w celu zrównoważenia negatywnych skutków zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych, takich jak wzrost przestępczości, związany ze wzmożoną mobilnością przestępców. Wprowadzono już także wspólne przedsięwzięcia związane z kontrolą cudzoziemców, międzynarodową współpracą między policjami i organami sądowymi oraz wymianą informacji w ramach wspólnego systemu informacyjnego (SIS).

Istotą układu z Schengen są postanowienia w sprawie zaniechania kontroli osób na granicach wewnętrznych, prowadzenie wspólnej polityki wizowej i azylowej, uproszczenie kontroli towarów oraz wprowadzenie jednolitych zasad kontroli ruchu granicznego na granicach wewnętrznych.

Akt końcowy konwencji wykonawczej zawiera klauzulę mówiącą, że "Konwencja Wykonawcza wchodzi w życie dopiero wtedy, gdy istnieją przesłanki jego zastosowania w państwach sygnatariuszach i gdy kontrole na granicach zewnętrznych będą rzeczywiście prowadzone".

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)