Trwa ładowanie...
d36duva

Xi Jinping

Najnowsze informacje

Polityk, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Xi Jinping pełni również funkcje sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin i przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej (od 2012 roku). Od chwili objęcia władzy znacznie ją scentralizował i wprowadził środki wymuszenia dyscypliny.

d36duva
Oceń jako pierwszy:
Data urodzenia:

15.06.1953 (wiek: 67 lat)

Miejsce urodzenia:

Pekin

Płeć:

mężczyzna

Pochodzenie:

Chiny

Partie:

Komunistyczna Partia Chin (sekretarz generalny)

Rola:

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej

Przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej

Xi Jinping
Getty Images

Xi Jinping - młodość

Podczas rewolucji kulturalnej Xi Jinping musiał przerwać naukę. W tym czasie jego ojciec został wyrzucony z partii, a następnie wtrącony do więzienia. Ich dom rodzinny splądrowano, a Xi skierowano do prac rolniczych. Pod wpływem tych wydarzeń jedna z jego sióstr popełniła samobójstwo.

Po ucieczce ze wsi z powrotem do Pekinu Xi został aresztowany i wysłany do obozu pracy.

Xi Jinping - kariera polityczna

W latach 70. Xi Jinping wielokrotnie starał się o dołączenie do Ligi Młodzieży Komunistycznej. Udało mu się podczas dziesiątej próby w 1974 roku.

Pod koniec lat 70 został sekretarzem ówczesnego wicepremiera i sekretarza generalnego Centralnej Komisji Wojskowej Geng Biao. W 1982 sam został zastępcą sekretarza partii, a rok później awansował, dzięki czemu stał się najwyższym urzędnikiem powiatu.

W 1999 roku ponownie awansował. Tym razem na stanowisko wicegubernatora Fujianu. Rok później został już gubernatorem.

W 2002 zdobył tytuł doktora na Uniwersytecie Tsinghua. Studiował tam teorię marksistowską i edukację ideologiczną. W tym samym roku objął stanowisko Sekretarza Komitetu Partii w sąsiedniej prowincji Zhejiang. Wtedy też został członkiem 16. Komitetu Centralnego.

W 2007 roku został powołany do Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin. Był jego pierwszym sekretarzem. Zaledwie rok później został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego kraju.

W 2012 roku został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej. Oficjalnie zaprzysiężony na stanowisku przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej został 14 marca 2013 roku.

d36duva
Xi Jinping
Mąż / Żona

Ke Lingling, Peng Liyuan

Dzieci

Xi Mingze

Rodzeństwo

Qi Qiaoqiao, Xi Yuanping

Wykształcenie

wyższe

d36duva
d36duva
d36duva
Więcej tematów
d36duva