RegionalneWrocławKoronawirus w Polsce. Oława reaguje na wzrost zachorowań. Rusza mobilny punkt pobrań wymazów na COVID-19

Koronawirus w Polsce. Oława reaguje na wzrost zachorowań. Rusza mobilny punkt pobrań wymazów na COVID-19

Koronawirus w Polsce. Przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie ruszy mobilny punkt pobrań wymazów na COVID-19. Pacjent w celu wykonania badania nie wysiada z auta. Wymaz z nosogardzieli zostaje pobrany przez otwarte okno samochodu.

Koronawirus w Polsce. Oława reaguje na wzrost zachorowań. Rusza mobilny punkt pobrań wymazów na COVID-19
Koronawirus w Polsce. Oława reaguje na wzrost zachorowań. Rusza mobilny punkt pobrań wymazów na COVID-19
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Katarzyna Łapczyńska

Koronawirus w Polsce. W kraju powstaje coraz więcej punktów drive thru. Wszystko po to, by ułatwić przejście badań na koronawirusa. Oławski mobilny punkt pobrań usytuowany zostanie przy szpitalnym parkingu na ulicy Baczyńskiego 1, przy Zespole Opieki Zdrowotnej.

Koronawirus w Polsce. Oława reaguje na wzrost zachorowań. Rusza mobilny punkt pobrań wymazów na COVID-19

Prawdopodobnie ruszy on w środę, 14 października. "Jeśli pacjent ma takie objawy, jak temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność czy utrata węchu lub smaku wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru, w których można wykonać badanie (lekarz informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego)" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Punkty drive thru mają zapewnić społeczeństwu bezpieczeństwo. Dzięki nim potencjalny chory na swojej drodze na badanie unika kontaktu z kimkolwiek.

"Jeśli pacjent uda się do punktu drive thru, musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL. Na miejscu nie wysiada się z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu. Test jest bezpłatny (w przypadku posiadania skierowania - dop. aut.). Pobrana próbka trafia do analizy do laboratorium COVID" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

"Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu Jest ona widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego lubobserwacyjno-zakaźnego. Lekarz POZ przekazuje także informację do szpitala z oddziałem zakaźnym o fakcie skierowania pacjenta z potwierdzonym COVID-19" - wyjaśnia MZ.

O wyniku testu pacjenta informuje lekarz POZ. Następnie osoba dodatnia kierowana jest do oddziału zakaźnego, gdzie personel medyczny decyduje o dalszych krokach. Zakażony może trafić do szpitala, do izolatorium lub do izolacji domowej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)