Trwa ładowanie...
d3ghpxe

"Wprost": teczka Gilowskiej była w zbiorze zastrzeżonym

Teczka Zyty Gilowskiej znajdowała się w
specjalnym, tajnym zbiorze zastrzeżonym Instytutu Pamięci
Narodowej - twierdzi "Wprost". IPN nie komentuje tego. Zastępca
Rzecznika Interesu Publicznego nie dochodził, czy to z tego zbioru
IPN pochodziły dokumenty, które otrzymał w całej sprawie.

d3ghpxe
d3ghpxe

Według tygodnika, w maju 2005 r. ówczesny prezes IPN Leon Kieres "ukrył dowody wskazujące na domniemaną współpracę Gilowskiej z tajnymi służbami PRL, przekazując jej teczkę do tzw. zbioru zastrzeżonego". Do tego zbioru trafiają dokumenty najwyższej wagi, m.in. które dotyczą wciąż czynnych agentów, a dostęp do niego mają wyłącznie prezes IPN oraz upełnomocnieni przedstawiciele szefów obecnych służb specjalnych.

Zdaniem "Wprost", Kieres miał to zrobić za wiedzą i po spotkaniach z szefem klubu PO Janem Rokitą - czemu obaj zaprzeczali. Jednak "Wprost" - powołując się na "oficera tajnych służb" - twierdzi, że odnalezienie w IPN teczki "Beaty" było prawdziwym powodem tego, że w 2005 r. Gilowską usunięto z PO. "To, że zarzucono jej nepotyzm (zlecała ekspertyzy synowi i miała arbitralnie umieścić go na czele lubelskiej listy kandydatów platformy do Sejmu) miało być tylko wygodnym pretekstem" - napisało "Wprost".

Rokita powiedział, że nie wie, by teczka Gilowskiej miała trafić do zbioru zastrzeżonego. Oświadczył, że nie widział tej teczki. Na pytanie, czy spotkał się z Kieresem, lider PO odparł: Razem z panią Zytą Gilowską po oskarżeniu jej przez pana Wrzodaka dwa lata temu, byliśmy w IPN prosząc o udostępnienie materiałów, które pozwoliłyby dać odpór oskarżeniom pana Wrzodaka. Zgodnie z procedurami, IPN odmówił nam wtedy udostępnienie tych materiałów. W związku z tym, ani ja ich nie widziałem, ani - jak rozumiem - także Zyta Gilowska.

Kiedy Gilowska była oskarżana dwa lata temu, ja chodziłem z nią do IPN, broniliśmy jej, szukałem jej dobrego adwokata, który może ją obronić przed Wrzodakiem. To jest miara różnicy pomiędzy zachowaniem PO i ludzi dzisiaj rządzących- oświadczył Rokita.

d3ghpxe

Rzecznik prasowy IPN Andrzej Arseniuk odmówił komentarza i odesłał do Rzecznika Interesu Publicznego, który wystąpił o lustrację Gilowskiej.

Zastępca Rzecznika Jerzy Rodzik powiedział, że nie dochodził, czy materiały nt. Gilowskiej, które RIP dostał z IPN pochodziły z jego zwykłego archiwum, czy też ze zbioru zastrzeżonego. Potwierdził jedynie, że miały one "różne stopnie tajności".

Wiadomo, że większość tajnych do dziś akt służb specjalnych PRL w IPN jest przechowywana właśnie w zbiorze zastrzeżonym.

Powołany pod koniec 2005 r. nowy prezes Instytutu Janusz Kurtyka wiele razy mówił o konieczności "przeglądu" tego zbioru. W kwietniu tego roku szef pionu archiwalnego IPN Zbigniew Nawrocki informował posłów, że obecnie trwa "weryfikacja zbioru" (nie ujawniono szczegółów).

d3ghpxe

Akta ze zbioru zastrzeżonego (zawierającego 2 promille ogólnego zasobu archiwalnego IPN) nie są ujawniane przez IPN na ogólnych zasadach. Umieszczono w nim m.in. większość kartotek i materiałów ewidencyjnych tajnych służb PRL (w których dokonuje się sprawdzeń na potrzeby lustracji). Według Nawrockiego, weryfikacja tego zbioru "pozwoli na przeniesienie kartotek do ogólnodostępnego zbioru archiwalnego IPN i ich skomputeryzowanie".

Ostatnio z powodu "niewykrycia sprawców", stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ujawnienia tajnej informacji ze zbioru zastrzeżonego IPN o tym, że w 1987 r. krakowska SB zarejestrowała Andrzeja Przewoźnika jako swego tajnego współpracownika. Prokuratura nie ustaliła, kto z IPN przekazał w 2005 r. tę tajną informację "Wprost".

Premier zdymisjonował w piątek Gilowską, wobec której Rzecznik wystąpił do Sądu Lustracyjnego. Ona sama uważa, że padła ofiarą "szantażu lustracyjnego" ze strony Rzecznika i mówi, że nie była agentem SB. Z doniesienia Gilowskiej gdańska prokuratura ma poprowadzić śledztwo w tej sprawie.

d3ghpxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ghpxe
Więcej tematów