Wspólny Bilet przez kolejne cztery lata. "ZTM i Koleje Mazowieckie podpisały nową umowę"
Przewoźnicy zapowiadają długofalową współpracę.
30.12.2015 15:00
Zarząd Transportu Miejskiego i Koleje Mazowieckie przez kolejne cztery lata będą posiadały tzw. wspólny bilet. Umowę w tej sprawie podpisano w środę w Warszawie. Jak przypomniano współpraca Zarządu Transportu Miejskiego i Kolei Mazowieckich została zawarta w 2005 r. i dotyczyła jedynie odcinka między Warszawą Wschodnią a Ursusem. Obecnie z oferty Wspólnego Biletu korzystać mogą mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości w obszarze ograniczonym stacjami: Sulejówek Miłosna, Śródborów, Zalesie Górne, Pruszków, Płochocin, Legionowo Przystanek i Legionowo Piaski oraz Zagościniec.
- To nowy etap naszej współpracy. Wszystko po to, by mieszkańcy aglomeracji warszawskiej wiedzieli, że traktujemy ich poważnie, realizując politykę transportową m.st. Warszawy. Duży nacisk postawiliśmy na kwestie taryfowe. Według badań 49 procent podróżnych w pociągach KM z aglomeracji dojeżdża do Warszawy, korzystając ze Wspólnego Biletu. W obrębie samej Warszawy ten odsetek to już 60 procent. To cieszy, bo zawsze były wątpliwości, czy system kolejowy da się wykorzystać w sposób lepszy, bardziej efektywny dla przewozów mieszkańców Warszawy. Te wyniki pokazują, że to się udaje. Podnosząc jakość usługi postaramy się, by pasażerów było jeszcze więcej - powiedział dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek.
Po raz pierwszy umowę podpisano na okres aż czterech lat. Dzięki temu pasażerowie będą mieli pewność, że oferta będzie stabilna i trwała - przekonywano podczas środowej uroczystości w warszawskim ratuszu. Podkreślono także, że wspólny bilet to nie tylko atrakcyjna finansowo oferta, ale oznacza także mniejszą ilość koniecznych do podróży dokumentów - jeden bilet zastąpi dwa. - Zawarcie umowy wieloletniej daje nam gwarancję współpracy w dłuższym horyzoncie czasowym. Dla pasażerów zaś będzie to zapewnienie stabilności Wspólnego Biletu w aglomeracji warszawskiej. Umowa obejmie obszar wszystkich gmin partnerskich, z którymi mamy zawarte porozumienie - powiedział Witek.
- To potężna rzecz dla Mazowsza , mieszkańców i władz Warszawy. Dotychczas podpisywaliśmy takie umowy co roku. To okres czasowy, który wychodzi poza wybory samorządowe w 2018 r. Umowa wychodzi naprzeciw samorządom podwarszawskim, które partycypują we Wspólnym Bilecie. Nie chcemy by ta kwestia była elementem kampanii wyborczych - powiedział Dariusz Grajda, członek zarządu spółki Koleje Mazowieckie. Jak dodał, w oparciu o umowę KM mogą prowadzić dodatkowe inwestycje. - Na dzień dzisiejszy tym co możemy zrobić jest zakup i wymiana pociągów. Odbierzemy w tym roku wszystkie 22 wagony piętrowe, z dwoma lokomotywami od bydgoskiej Pesy, odebraliśmy także dwa szynobusy. Przed nami kolejne zakupy i modernizacje - podkreślił.
- Co ważne, jeśli ktoś jedzie do Modlina na lotnisko czy z niego wraca może skorzystać z biletu lotniskowego. W tej umowie bilet pozostaje, jednak zamiast 60 minut ważności, pozostanie aktualny przez 75 minut - dodał Grajda. Zapowiedziano także zmodernizowanie taboru , które pozwoli na stałe podnoszenie standardów świadczonych usług przewozowych. W grudniu KM podpisały umowę na naprawę z modernizacją 91 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Jak zapowiedziano, do parku taborowego dołączą kolejne dwa szynobusy, które obsługują połączenia na liniach niezelektryfikowanych.