Trwa ładowanie...

Warszawiacy kochają rowery. Jest nas coraz więcej!

Każdego dnia na miasto wyjeżdża od 50 do 80 tys. cyklistów

Warszawiacy kochają rowery. Jest nas coraz więcej!
d1q6e35
d1q6e35

Do dyspozycji rowerzystów w Warszawie są w tej chwili 176 stacje i 2700 rowerów veturilo , zlokalizowanych w kilkunastu dzielnicach. Miejskie rowery mają średnio 5,6 proc. udziału w ogólnym ruchu rowerowym w stolicy. W tym sezonie odnotowano już ponad 1,2 mln wypożyczeń. W ubiegłym sezonie z rowerów miejskich korzystano przeszło 1,8 mln razy. Ile jest prywatnych rowerów - trudno powiedzieć. Zielone Mazowsze, na zlecenie Ratusza dokonało badań warszawskich rowerzystów .

Cyklistów liczono od 21 maja do 11 czerwca na prawie 50 skrzyżowaniach, do tego w różnych częściach miasta. Głównie w godzinach szczytu, czyli od 7.00 do 9.00 rano i od 15.00 do 19.00. Z wyliczeń wynika, że każdego dnia na miasto wyjeżdża od 50 do 80 tys. rowerzystów. Przeważają mężczyźni. Kobiety stanowią tylko jedną trzecią. **

Badanie pokazało też, że w stolicy rośnie udział ruchu rowerowego. W ciągu ostatnich dwóch lat, wzrósł z 1,69 do 2,12 proc. Czy to dużo? - To spory wzrost. - mówi WawaLove.pl Artur Tondera z biura Pełnomocnika Prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej. - Sami widzimy, że rowerów jest na ulicach po prostu więcej. Musimy jednak powstrzymać entuzjazm. Dla porównania, w Berlinie współczynnik ten wynosi 10 proc., a w niektórych miastach europejskich nawet 40. Rekordzistką jest Kopenhaga, w której udział ruchu rowerowego wynosi aż 50 proc.!

- Różnica ta wynika z faktu, że ruch w stolicy odbywa się aż w 60 proc. przy pomocy transportu miejskiego - mówi Tondera. To najwięcej w całej Europie. Na rower przesiadają się głównie pasażerowie komunikacji zbiorowej. O wiele trudniej zrobić "ten pierwszy krok" kierowcy samochodu osobowego.

d1q6e35
d1q6e35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q6e35
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj