Trwa ładowanie...

Warszawa. Powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej

Warszawa będzie mieć nowy pomnik. Monument upamiętniający zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 roku stanie w okolicy placu na Rozdrożu.

Warszawa. Powstanie pomnik Bitwy WarszawskiejŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa
dc3uce5
dc3uce5

Stołeczny ratusz i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chcą zachować pamięć o wydarzeniach z 1920 roku. W tym celu ma powstać w stolicy pomnik. Konkurs architektoniczny był ogłaszany już w tamtym roku. Natomiast w lutym tego roku wybrano zwycięską pracę autora Mirosława Nizio z Nizio Design International Warszawa.

Praca przedstawia obelisk na planie kwadratu. Na wierzchołku pomnika znajduje się napis "1920".

Warszawa. Upamiętnienie zwycięstwa

"W uzasadnieniu wyboru wskazano, że zaproponowana praca „jest najlepsza ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską" – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Pomnik Jezusa z tęczową flagą. Włodzimierz Czarzasty ostro o abp. Marku Jędraszewskim: Powinien klęczeć i przepraszać Boga

Aktualnie trwają prace przygotowawcze i analizy dotyczące np. wielkości pomnika. Początkowo monument miał mieć 23 metry, jednak jest szansa, że zostanie on nieco zmniejszony. Odbywają się także rozmowy w zakresie współfinansowania budowy pomnika przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowo prace powinny zakończyć się w 2021 roku.

Bitwa Warszawska, bez wątpienie jedna z najważniejszych bitew światowych, zadecydowała o dalszych losach wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięskie walki zatrzymały inwazję Rosjan na Polskę i Europę zachodnią.

**Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [ dziejesie.wp.pl ](https://dziejesie.wp.pl/)**

dc3uce5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc3uce5
Więcej tematów